Menu

Irlandia: Duże zainteresowanie polskim stoiskiem na kongresie rodzin

Irlandia: Duże zainteresowanie polskim stoiskiem na kongresie rodzin
Polskie stoisko cieszy się dużym zainteresowaniem. (Fot. CSSR)
Po raz pierwszy w historii Światowych Spotkań Rodzin, organizowanych od 1994 roku z inicjatywy św. Jana Pawła II, na trwającym zlocie w Dublinie przygotowano cieszące się dużym zainteresowaniem polskie stoisko prezentujące polski kościół, rodzinę i świętych.
Reklama

Inicjatorem zorganizowania stoiska jest rodzina Aldony i Artura Wiśniewskich z Glinojecka, prowadzących fundację Tak dla Rodziny.

Na polskim stoisku, wśród około 300 innych przygotowanych przez organizacje i przedstawicieli lokalnych Kościołów z całego świata, prezentowane są sylwetki polskich świętych, wśród nich Jana Pawła II, Faustyny Kowalskiej, Maksymiliana Kolbego czy Stanisława Kostki. Można też obejrzeć film prezentujący życie polskich rodzin, duszpasterstwo rodzin i małżeństw.

Film otwierają słowa św. Jana Pawła II: "Rodzina - pierwszą najważniejszą drogą Kościoła".

Jak powiedziała PAP Aldona Wiśniewska, pomysł przygotowania polskiej prezentacji narodził się, gdy w 2015 roku jej rodzina uczestniczyła w poprzednim spotkaniu w Filadelfii z papieżem Franciszkiem.

"Właśnie tam zauważyliśmy, że na trwającym z tej okazji kongresie brakuje polskiego stoiska. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, które na następnym Światowym Spotkaniu Rodzin będzie prezentowało polskie życie rodzinne i religijne" - dodała.

"W 2017 roku założyliśmy fundację Tak dla Rodziny; naszą misją jest umacnianie misji rodzinnych i małżeńskich, ale jednocześnie postanowiliśmy podjąć wyzwanie, by w Dublinie pojawiło się polskie stoisko; i udało się" - wyjaśnił Artur Wiśniewski.

Zapewnił następnie: "Z wielką niecierpliwością czekamy teraz na spotkania z papieżem Franciszkiem, na jego słowa o rodzinie, na jego wskazówki i drogę, którą nam wskaże".

Z kolei Aldona Wiśniewska podkreśliła: "Stoisko zorganizowaliśmy wraz z naszymi dziećmi. Zasługą naszych synów jest realizacja projekcji o duszpasterstwie rodzin i polskich rodzinach".

"W tym filmie - jak zaznaczyła - opowiadamy o polskich rodzinach, o tym, że rozwijają się one w różnych wspólnotach, w czasie pielgrzymek, rekolekcji, różnych inicjatyw Domowego Kościoła, Drogi Neokatechumenalnej, Orszakach Trzech Króli".

Polskie stoisko cieszy się dużym zainteresowaniem tysięcy osób, które uczestniczą w trwającym do piątku kongresie rodzin na terenie przestronnych hal Royal Dublin Society.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama