Irlandia: Kryzys mieszkaniowy powoduje, że co 5. osoba żyje w ubóstwie

Liczba osób żyjących w ubóstwie wzrosła - rok do roku - z 11,6 proc. w 2021 do 19 proc. w roku bieżącym - wynika z badania Social Justice Ireland, które przytacza "The Irish Examiner".
Uważa się, że w najgorszej sytuacji są osoby wynajmujące mieszkania - aż 41,6 proc. z nich "może znaleźć się w sytuacji ubóstwa z miesiąca na miesiąc".
Raport "Housing Costs and Poverty 2022" przedstawia ponury obraz wpływu kryzysu mieszkaniowego na dobrobyt finansowy mieszkańców dzisiejszej Irlandii.
Jak uważa Social Justice Ireland, "jego odkrycia pokazują, że rzeczywista liczba ludzi żyjących w biedzie w Irlandii wkrótce dobije do miliona".
"Zasiłki są dalekie od tego, aby oferować realną pomoc, w związku z czym nie tylko nie rozwiązują problemu, ale dodatkowo pozwalają na wzrost ubóstwa w całym kraju" - ocenia Colette Bennet, analityk z Social Justice Ireland.
Jednocześnie w raporcie stwierdzono, iż nieproporcjonalnie zagrożone ubóstwem są zwłaszcza osoby długotrwale chore (wzrost ubóstwa z 39 do 54 proc.) oraz samotni rodzice (51 proc. z nich ma obecnie problemy finansowe).
Czytaj więcej:
Średnie ceny domów w UK wzrosły do rekordowego poziomu
Londyn: Rusza internetowe centrum pomocy dla osób z problemami finansowymi