Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Iran uznał siły zbrojne USA za "organizację terrorystyczną"

Iran uznał siły zbrojne USA za "organizację terrorystyczną"
Irańskie wojska mają teraz prawo zaatakować Amerykanów w każdym miejscu na Bliskim Wschodzie. (Fot. Getty Images)
Prezydent Iranu Hasan Rowhani podpisał wczoraj ustawę, na mocy której amerykańscy żołnierze stacjonujący na Bliskim Wschodzie uznani są za terrorystów, a rząd Stanów Zjednoczonych uważany jest za 'sponsora terroryzmu'.
Reklama

Ustawa została przyjęta przez irański parlament w zeszłym tygodniu i jest odpowiedzią na decyzję Departamentu Stanu USA, który dwa tygodnie temu wpisał irański Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej na listę organizacji terrorystycznych.

Zgodnie z nową ustawą, Iran uznaje za organizację terrorystyczną Centralne Dowództwo armii USA, które jest odpowiedzialne za amerykańskie operacje wojskowe na Bliskim Wschodzie i w Afganistanie. Wobec tego irańskie wojska, zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Iranu Abbasa Arakcziego, mają teraz prawo zaatakować Amerykanów w każdym miejscu na Bliskim Wschodzie.

Dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej wielokrotnie informowali, że amerykańskie bazy na Bliskim Wschodzie i amerykańskie lotniskowce w Zatoce Perskiej znajdują się w zasięgu irańskich rakiet.

Decyzja Departamentu Stanu w sprawie Korpusu to pierwszy przypadek wpisania przez USA sił zbrojnych innego państwa na listę ugrupowań terrorystycznych. Na liście tej znajduje się 68 podmiotów, m.in. Al-Kaida, tzw. Państwo Islamskie i różne powiązane z nim grupy, Hezbollah czy kilka ugrupowań palestyńskich.

Stosunki między USA a Iranem pogorszyły się w maju 2018 roku, gdy prezydent Donald Trump wypowiedział umowę nuklearną z 2015 roku między Iranem a sześcioma światowymi mocarstwami, a później przywrócił sankcje gospodarcze. Iran zagroził wyjściem z porozumienia, jeśli jego pozostałe strony nie zdołają chronić irańskich interesów.

 

  Komentarze


  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.08.2019
  GBP 4.753 złEUR 4.352 złUSD 3.920 złCHF 4.007 zł

  Sport


  Reklama