Menu

Ipsos: Rolnicy i emeryci głosują na Dudę, właściciele firm i dyrektorzy na Trzaskowskiego

Ipsos: Rolnicy i emeryci głosują na Dudę, właściciele firm i dyrektorzy na Trzaskowskiego
Ipsos zbadał preferencje wyborcze Polaków w zależności od przynależności do danej grupy społecznej czy zawodowej. (Fot. Getty Images)
Większość rolników, robotników, emerytów i rencistów oddała głos na prezydenta Andrzeja Dudę. Kandydat KO Rafał Trzaskowski miał najwyższe poparcie wśród właścicieli i współwłaścicieli firm oraz dyrektorów i specjalistów - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat.
Reklama
Reklama

Według badania Ipsos, wśród rolników zdecydowanie wygrał Andrzej Duda - zagłosowało na niego 70,9 proc. wyborców z tej grupy. Rafała Trzaskowskiego poparło 9,5 proc. rolników, a Szymona Hołownię i Władysława Kosiniaka-Kamysza - po 6,3 proc. Wśród robotników Duda zdobył 53,9 proc. poparcia, Trzaskowski - 19,5 proc., Hołownia - 11,8 proc., a Bosak - 8,6 proc.

W grupie emerytów i rencistów Duda - według sondażu - zdobył 60,4 proc. poparcia, a Trzaskowski - 29,8 proc.

Większość osób bezrobotnych - 53,4 proc. - oddała swój głos na obecnego prezydenta, a 17,9 proc. na Trzaskowskiego. Na Hołownię zagłosowało 13,2 proc. bezrobotnych, a 8 proc. na Krzysztofa Bosaka.

Również pracownicy administracji lub usług częściej głosowali na obecnego prezydenta, choć tu różnica w stosunku do kandydata KO była mniejsza. Na Dudę zagłosowało 34,4 proc. wyborców z tej grupy, na Trzaskowskiego - 32,7 proc., a na Hołownię - 17,7 proc.

Trzaskowski najwyższe poparcie uzyskał wśród właścicieli i współwłaścicieli firm - zagłosowało na niego 43,3 proc. wyborców z tej grupy. Na Dudę głos oddało 25,1 proc. właścicieli firm, a na Hołownię - 15,8 proc.

Również wśród dyrektorów, kierowników i specjalistów najwyższe poparcie - 42,9 proc. - miał kandydat KO. Wśród tych wyborców Duda zdobył 22,1 proc. głosów, Hołownia - 18,2 proc., a Bosak - 8,9 proc.

Wśród uczniów i studentów najwyższe poparcie uzyskali Trzaskowski - 26,4 proc., Hołownia - 23,1 i Bosak - 21,6. Na Dudę zagłosowało 14,7 proc. wyborców z tej grupy, a na Roberta Biedronia - 10 proc.

Czytaj więcej:

Wybory 2020: Rekordowa frekwencja, będzie druga tura

    Komentarze
    • Alex
      29 czerwca 2020, 07:20

      To moze zanim ktokolwiek odda glos na PO niech sobie przeczyta liste czego dokonało Po za swoich rzadow !! Chcecie tego ponownie ??? Afera taśmowa 2) Afera hazardowa 3) Afera wyciągowa 4) Afera stadionowa 5) Afera autostradowa 6) Afera stoczniowa 7) Afera AmberGold 8) Afera Elewarru 9) Afera z informatyzacją MSW 10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru 11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci) 12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach

    • Romeo
      29 czerwca 2020, 07:21

      Tyle opinii co portali. Każdy inaczej. To ze tusk sprzedał za 1zł pól polski każdy wie

    • Igor
      29 czerwca 2020, 08:16

      Skąd oni biorą takie dane ? Na kartach do głosowania przecież nie pisze czy to rolnik,czy emeryt,czy jakiś biznesmen? Przy wyborach liczone są ważne głosy na kogo głosowano a nie kto głosował?Niektórzy nie mogli głosować bo karty gdzieś po drodze zniknęły lub tez wogole nie były wysłane? I całe to głosowanie Pic na wodę. Po co marnować było tyle pieniędzy jak wiadomo ze wygra Duda-wystarczyło przedłużyć jego kadencje .

    • Justa
      29 czerwca 2020, 09:27

      Trzaskowski wygrywa wśród złodziej i przestępców

    • Bubu
      29 czerwca 2020, 09:29

      nie wdajac sie w detale,wygrywa uczciwy,sprawny,ambitny kandydat,nie zausznik tuska

    • Radek
      29 czerwca 2020, 09:47

      Widzę że fanatyków partii aktualnie rządzącej tutaj nie brakuje, skoro według Was nie trzeba nic zmieniać a Polska to kraj mlekiem i miodem płynący dlaczego nie wracacie do tego dobrobytu....

    • Zynio
      29 czerwca 2020, 10:27

      nie ma to jak komentarze pisowskich zapyzialkow z wysp Powala glebia ich glupoty.
      Trzaskowski ma klase a pisowcy to zwykle prostactwo.

    • Isk
      29 czerwca 2020, 10:45

      Jak powiedział Kaczyński polacy którzy, wyjechali to nieudacznicy. Pamiętajcie o tym jak będziecie głosować w 2 turze

    • Pawel
      29 czerwca 2020, 10:46

      Radek A co ma powrót z głosowanie na A.Dude? Lub na PiS? Tam są nasze rodziny i też się o nich martwimy, nie chce teczowego Rafała aby rządził Polska i żeby tak jak tu bieganie w lateksach i reklamy durexa w 2 gołymi facetami wisiały na bilbordach. Boże chroń Polskę

    • Gregor
      29 czerwca 2020, 12:36

      Obaj zwyciezcy maja sporo minusow i jako czlowiek o pogladach lewicowych jestem przeciwko obu Panom. Jednak czy mi sie to podoba czy tez nie, to wlasnie jeden z nich zostanie Prezydentem.Takie jest prawo. Za 2 tygodnie jednoznacznie wybiore mniejsze zlo i zaglosuje na obecnego Prezydenta. Ostatnie kilka lat udowodnily,ze PiS robi mniej krzywdy Polsce niz PO.

    • Marian
      29 czerwca 2020, 13:05

      Elektorat pisu klasa robotnicza z wyksztalceniem zawodowym lub gimnazjum...

    • Radek
      29 czerwca 2020, 18:20

      Pawel skoro tak Cię boli jak to określiłeś "tęczowy Rafał" to co Ty homofobie robisz w kraju takim jak UK ? Tutaj Ci nie przeszkadza że każdy jest równy i ludzie nie mają z tym problemu ? No w sumie mnie to nie dziwi czytając Twój post w którym pokazałeś się jako katolik fanatyk, dla Ciebie i takich jak Ty najlepiej żeby wróciły czasy Inkwizycji....

    • Help You
      30 czerwca 2020, 13:15

      DLACZEGO WŁAŚCICIELE FIRM GŁOSUJĄ NA TRZASKOWSKIEGO? PROSTA LOGIKA, bo za Platformy Obywatelskiej pracownikowi płaciło się 5-6zł za godzinę a teraz muszą płacić najniższą 14zł .Oczywiście ci dyrektorzy sami zarabiają pensje europejskie ale zwykły pracownik najlepiej jakby pracował charytatywnie. Na szczęscie jesteście w mniejszości wyborcy Trzaskowskiego w UK wasze głosy to promil nic nie znaczący. Zacznijcie trochę interesować się tym co sie dzieje w Polsce z innych żródeł jak tylko TVN24 czy Polsat nie zaszkodzi jak poszerzycie trochę horyzonty.

    • HAHAHA
      30 czerwca 2020, 13:47

      Tak jest trzeba ogladac wielka TVP tylko ona przekazuje całą prawde!!!! Ha Ha Ha Ha czekam na te 2000 ojro za 5 lat i zjezdzam buhahhahahahahahahahahahahaha
      Raczej wole Trzaskowskiego niz Kaczodude buhahahahha