Menu

Interwencja Trybunału Sprawiedliwości UE w Polsce przedmiotem dzisiejszej debaty

Interwencja Trybunału Sprawiedliwości UE w Polsce przedmiotem dzisiejszej debaty
Trybunał Sprawiedliwości UE ma otrzymać specjalne środki, aby przywrócić niezależne sądy w Polsce. (Fot. Getty Images)
Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała na konferencji prasowej, że dziś na spotkaniu Komisji Europejskiej odbędzie się dyskusja o praworządności w Polsce, w tym o środkach tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE, które pozwolą zawiesić zmiany w polskim sądownictwie.
Reklama

Jak wskazała, dyskusja będzie dotyczyła procedury naruszeniowej wobec Polski dotyczącej sądownictwa i kwestii środków tymczasowych, które mogłyby zostać podjęte przez Trybunał Sprawiedliwości UE. "To będzie esencja (wtorkowej - przyp.red.) debaty" - przekazała w PE w Strasburgu. Chodzi o zaskarżony w ub.r. do TSUE przez Komisje Europejską system dyscyplinarny w sądownictwie.

W tym i ubiegłym tygodniu unijne i polskie media podawały, że KE może zwrócić się o zastosowanie tzw. środków tymczasowych do TSUE; chodzi o zawieszenie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Von der Leyen wskazała też, że dla KE ważne jest zaangażowanie w dialog z przedstawicielami polskiego systemu sądowniczego i polskim rządem.

Kraje UE nie ustają w wysiłkach, aby walczyć o praworządność nad Wisłą. (Fot. Getty Images)

Komisja poinformowała 10 października, że kieruje skargę do TSUE w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce, "aby chronić sędziów przed kontrolą polityczną". Jak uzasadniała, nowy system środków dyscyplinarnych nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, w skład której wchodzą wyłącznie sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, którą z kolei powołuje Sejm w procedurze o charakterze politycznym.

Zdaniem ekspertów, polski system nie gwarantuje rozpatrywania spraw w "rozsądnym czasie", co umożliwia ministrowi sprawiedliwości – za pośrednictwem mianowanych przez niego rzeczników dyscyplinarnych – doprowadzenie do sytuacji, w której przeciwko sędziom sądów powszechnych będą toczyć się długotrwałe postępowania dyscyplinarne. Nowy system wpływa również na prawo sędziów sądów powszechnych do obrony.

Tymczasem w grudniu Komisja Europejska zwróciła się w liście do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu o wstrzymanie prac nad projektem ustawy dotyczącym sądów do czasu przeprowadzenia konsultacji.

Pojutrze Parlament Europejski ma przyjąć rezolucję wzywającą Komisję Europejską do zawnioskowania o specjalne środki, tak by Trybunał Sprawiedliwości UE w praktyce zawiesił działanie nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Czytaj więcej:

Komisja Europejska wszczyna drugi etap postępowania wobec Polski

TSUE: Polska złamała prawo UE, odmawiając relokacji uchodźców

  Komentarze
  • Ja
   14 stycznia, 16:20

   W końcu jakaś reakcja... PiS chce mieć wszystkich w garści.

  • Rocky
   15 stycznia, 14:34

   Jakby w Polsce była dekomunizacja to nie było by takich cyrkòw jak kablowanie resortowych dzieci

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.02.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.271 złUSD 3.945 złCHF 4.022 zł

  Sport


  Reklama