Menu

Ile Polska dostała od Unii Europejskiej?

Ile Polska dostała od Unii Europejskiej?
Już 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. (Fot. Getty Images)
1 maja 2019 roku minęło dokładnie 15 lat od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez te lata Polska otrzymała z unijnych funduszy 100 miliardów euro. To więcej niż tegoroczny budżet naszego kraju.
Reklama

Dla wielu ludzi członkostwo w Unii Europejskiej to już niemal normalność. Nie da się jednak ukryć, że zmiany, które nastąpiły w 2004 roku, wywarły w kolejnych latach duży wpływ na wszystkie dziedziny życia gospodarczego i społecznego w naszym kraju.

Korzyści z członkostwa są niezaprzeczalne. Wystarczy spojrzeć na bilans wpłat i wypłat z unijnej kasy. W ciągu tych 15 lat Polska otrzymała netto, czyli po uwzględnieniu transferów wynikających z unijnych traktatów ponad 100 mld euro, czyli po dzisiejszym kursie EUR/PLN ponad 430 mld złotych! Żeby uzmysłowić jak to duża kwota wystarczy spojrzeć na tegoroczny budżet Polski, który wynosi 387 mld złotych.

Największe wpływy netto nasz kraj uzyskał w 2014 roku i było to blisko 13 mld euro. W poprzednim roku uzyskaliśmy netto 11,3 mld. Początkowo spora nadwyżka wynikała z różnic rozwojowych naszego kraju względem innych krajów członkowskich. Te różnice ma eliminować fundusz spójności. W ramach niego Polska w budżecie na lata 2014-2020 otrzyma 82 mld euro. Poza tym 31 mld trafi do nas w ramach polityki rolnej. Kolejny budżet unijny na lata 2021-2027 jest ciągle negocjowany, ale już wiemy wstępnie, że Polska otrzyma znacznie niższe środki w ramach wspomnianych funduszy nawet o około 20%. Wynika to z coraz mniejszych różnic w rozwoju w stosunku do pozostałych członków UE.

Miliardy euro, które trafiły w ramach dopłat bezpośrednich, pozwoliły znacznie unowocześnić polską wieś. (Fot. Getty Images)

Trzeba też przyznać, że Polska, patrząc ogólnie na całe te 15 lat, środki unijne wykorzystała w zadowalający sposób. Początkowo były spore trudności formalne, chociażby z wypełnieniem wniosków, z czasem jednak krajowe instytucje nabrały doświadczenia, a również świadomość społeczeństwa w kontekście istnienia różnych form pomocy z UE się zwiększyła, co pozwoliło optymalnie wykorzystywać środki. Środki z funduszu spójności były wykorzystywane przede wszystkim na infrastrukturę, w tym drogi i autostrady. Dla przykładu - w momencie wstępowania do UE autostrad mieliśmy raptem 500 km; dzisiaj jest już ich 1 630 km.

Narzekać nie będą też rolnicy. Miliardy euro, które trafiły w ramach dopłat bezpośrednich, pozwoliły znacznie unowocześnić polską wieś, hodowlę, czy uprawę roślin. Zwiększył się też znacznie eksport produktów do UE - wzrósł niemal 5-krotnie.

Rok 2019 jest w UE rokiem wyborczym. Już 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Waga tego wydarzenia jest dość spora. Ten organ Unii jako jedyny jest wybierany w bezpośrednich wyborach przez obywateli krajów członkowskich UE. Organ ten decyduje de facto o kształcie budżetu Unii. Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście naszego kraju i tego, jakie środki otrzymamy.

Parlament Europejski zatwierdza i kontroluje działanie prac Komisji Europejskiej. Przed tym organem odpowiada również szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Bez wątpienia można go nazwać jednym z najważniejszych organów zaraz po Radzie UE, który bez skrupułów potrafi reagować w przypadku naruszenia prawa człowieka czy innych wspólnotowych postanowień. Parlament liczy 732 członków wybieranych na 5 letnią kadencję w Polsce wybiera się 50 posłów.

Polacy w Wielkiej Brytanii chcący głosować w wyborach do PE mogą wybierać kandydatów z listy warszawskiej. Rejestrować się można poprzez elektroniczny system do 23 maja TUTAJ

Więcej informacji na temat rejestracji, zasad głosowania i samych wyborów można znaleźć na stronie Ambasady RP w Londynie.

  Komentarze
  • Wasp
   20 maja 2019, 10:34

   Tylko Platforma Obywatelska !.

  • Askep
   20 maja 2019, 14:01

   Bzdury jak sld komuchy nas wprowadzili z kwasem komuchem to jednie granice otwarli. Wielki sukces jak w koło nas wszysc tez weszli.
   Do 2015 r taka kasę dawali ze było staszne bezrobocie 20%. Dotacje rozchodziły się po znajomych.
   Zwykli ludzie gowno mieli.
   Dopiero jak PiS zaczął rządzić zaczęło się zmieniać powoli na lepsze.
   Nagle odrazu kasa jedyna wszystko 500+, zarobki powoli do góry, 13 emerytur. Itd
   Jak rusko niemcy rządziły 80 lat u nas. Maja wszystkie media gazet radia onet inter do ogłupiania naiwnych ludzi.
   Polskie jest tylko TVP Republika-niezależna i Trwam.

  • Hmm
   20 maja 2019, 15:14

   Niema to jak przedstawianie czegos z jednej strony.A ile Polska wplacila do budzetu EU i jaki jest bilans: wplacila- wyplacila= ? Czy da sie jakos zakopac ten artykol?

  • Vistula
   21 maja 2019, 16:03

   Fakt, ze jest infrastruktura z dotacji unijnych, ale trudno policzyc ile kosztowalo nasza gospodarke utracanie rodzimej konkurencji (przez wykupowanie firm I doprowadzanie do upadku) przez firmy z panstw unii. Ile warte byly zycia tych, ktorzy popelnili samobojstwa za czasow ministra Nowaka przy bankructwie wykonawcy drog - DSS, ile kosztowaly upadki firm niszczonych przez kontrole skarbowa. 250 mld wyjechalo poza granice Polski. A przy wejsciu Polski do UE, wtedy komisja powiedziala, ze zaoszczedzili na naszych negocjajach.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama