Menu

Igrzyska 2026 we Włoszech. Szwecja oburzona

Igrzyska 2026 we Włoszech. Szwecja oburzona
Wybuch radości włoskiej delegacji po ogłoszeniu wyniku. (Fot. Getty Images)
Mediolan i Cortina d'Ampezzo zorganizują zimowe igrzyska olimpijskie w 2026 roku. Decyzja zapadła na zgromadzeniu członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Lozannie. Włoska kandydatura zwyciężyła w głosowaniu z ofertą Sztokholmu i Aare.
Reklama

Spośród 82 uprawnionych do głosowania delegatów 47 poparło Włochy, 34 wybrało Szwecję, a jedna osoba się wstrzymała. "To historyczny dzień i zwycięstwo dla wszystkich Włochów. Dzięki igrzyskom cały świat pozna nasze kompetencje i dążenie do perfekcji" - oświadczył wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini.

Według relacji mediów, po ogłoszeniu wyników w położonej w Dolomitach Cortinie biły dzwony we wszystkich kościołach, a zgromadzeni na ulicy mieszkańcy odśpiewali hymn.

"Gratulacje dla Mediolanu i Cortiny. Możemy oczekiwać wspaniałych zimowych igrzysk olimpijskich w kraju tradycyjnie związanym ze sportami zimowymi. Pasja i wiedza włoskich kibiców, w połączeniu z dużym doświadczeniem administratorów obiektów, stworzą idealną atmosferę dla najlepszych sportowców" - podkreślił po ogłoszeniu decyzji MKOl przewodniczący Thomas Bach.

Spośród 82 delegatów 47 poparło Włochy, 34 wybrało Szwecję, a jedna osoba się wstrzymała. (Fot. Getty Images)

Igrzyska XXV Olimpiady zimowej mają się odbyć od 6 do 22 lutego 2026, a po nich o medale rywalizować będą paraolimpijczycy.

Mediolan i Cortinę dzieli około 400 km, a areny są rozsiane po całym regionie - skoki narciarskie mają odbyć się w Predazzo, biegi w Lago di Tesero, biathlon w Anterselvie, snowboard w Livigno, ceremonię otwarcia zaplanowano na San Siro w Mediolanie, a zamknięcia - w Weronie. Koszty organizacji oszacowano na ok. 1,5 miliarda dolarów.

Szwecja, która dotychczas zorganizowała tylko letnie igrzyska w 1912 roku, ubiegała się o zimowe igrzyska po raz ósmy. "Dziwna decyzja", "Jesteśmy w piekle", "Naprawdę szkoda" - brzmiały pierwsze szwedzkie komentarze po odrzuceniu kandydatury Sztokholmu i Are.

"Jesteśmy krajem sportów zimowych, lecz nigdy nie mieliśmy zimowej olimpiady i staraliśmy się o nią po raz siódmy w ostatnich 41 latach" - podkreśliły wszystkie szwedzkie media.

"To jest niesprawiedliwe, ponieważ rywalem tym razem były Włochy, które były przecież gospodarzem już dwóch zimowych olimpiad, w 2006 roku w Turynie i w 1956 w Cortinie d'Ampezzo" - skomentował dziennik "Expressen".

Szwedzka delegacja, która przyjechała do Lozanny była bardzo silna. W jej składzie była następczyni tronu księżniczka Victoria oraz premier Stefan Loefven, który podkreślił: "w ten sposób chcieliśmy pokazać, że cały kraj na każdym poziomie chciał tej olimpiady". Po ogłoszeniu werdyktu premier stwierdził, że "naprawdę szkoda, ponieważ byliśmy bardzo dobrze przygotowani".

"Uważam, że to co najmniej dziwna decyzja" - przyznał minister rozwoju i współpracy międzynarodowej Peter Eriksson. Wyjaśnił, że jego zdaniem MKOl nie jest jeszcze przygotowany do organizacji olimpiady budżetowej z zerowym wkładem podatników: "szkoda, bo my właśnie taki plan przygotowaliśmy i to dokładnie od A do Z".

Pogratulował też delegacji włoskiej w specyficzny sposób. "To my wyeliminowaliśmy was z piłkarskiego mundialu w Rosji, więc teraz jest 1:1".

Sportowcy będący częścią delegacji też wypowiedzieli się krytycznie o decyzji MKOl. Były legendarny hokeista Peter Forsberg stwierdził, że jest wstrząśnięty, ponieważ podczas szwedzkiej prezentacji czterech członków MKOl spało. "Wszyscy to wiedzieli i pokazywali ich sobie, więc jak oni mogą w ogóle głosować" - zauważył.

Były biegacz narciarski Anders Soedergren skomentował: 'Bez względu na prezentację i plany, widać że nie chodzi tu o sport, a decyzje i tak zapadają w kuluarach podczas podawania sobie rąk i picia dobrego wina".

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama