Menu

Iceland wraca do plastiku, bo papier się nie przyjął

Iceland wraca do plastiku, bo papier się nie przyjął
Iceland nie zamierza jednak składać broni w walce o klimat. (Fot. climateaction.org)
Niezadowoleni klienci i spadek sprzedaży - sieć Iceland musiała wrócić do niektórych plastikowych opakowań, które odpowiadają 10 mln foliówek rocznie.
Reklama

Supermarket musiał tego lata m.in. ponownie wprowadzić plastikową folię do bananów po tym, jak nie sprawdziło się zastąpienie opakowań z plastiku papierową taśmą - informuje "Metro".

Z kolei w maju fiaskiem zakończyły się testy w Liverpoolu, gdzie warzywa i owoce można było kupić luzem. W czasie programu pilotażowego, który trwał trzy miesiące, sprzedaż tych produktów spadła o 20 proc.

Mimo to Iceland chce się wywiązać ze swojej obietnicy, dotyczącej eliminacji plastiku do 2023 roku z produktów sprzedawanych pod własną marką. Od 24 lipca w 20 sklepach sieci banany znowu będą sprzedawane bez plastikowych opakowań.

"To wszystko jest częścią procesu i musimy nadal eksperymentować. Przed nami wciąż wysoka góra do pokonania" - zaznacza w rozmowie z "Metro" szef Iceland, Richard Walker.

Sieć wycofała już z obiegu 1500 ton plastiku w całym łańcuchu dostaw. Jak podkreśla Walker, "to niezwykle ciężka praca i kosztuje firmę dużo pieniędzy". "Nie możemy zrobić nic, co zagroziłoby pozycji firmy. Jesteśmy odpowiedzialni za utrzymanie 25 tys. miejsc pracy"- zapewnia Walker.

W zeszłym roku sieć, jako pierwsza na Wyspach, wprowadziła całkowicie biodegradalne gumy do żucia. Zaczęła też nagradzać klientów, którzy przynoszą do sklepu plastikowe butelki.

  Komentarze
  • Max
   25 lipca 2019, 11:28

   odkad wprowadzili platne torby to kupuje tylko tyle aby sie do jedej torebki zmiescilo. Dla mnie to i lepiej bo glupot nie wynosze ze sklepu a biore tylko te ktore mi sa faktycznie potrzebne. Za kazdym razem moge smialo powiedziec ze: chrupki, chleb i inne gabarytowo-duze przedmioty (w tym wode) omijam.

  • JJ
   25 lipca 2019, 21:57

   1500 ton plastiku tylko w sieci Iceland... teraz wyobraźmy sobie wszystkie supermarkety działające na zachodzie od lat 80' produkujące równie duża ilość plastiku przez dekady, do tego wszystkie nasze produkty które zużyliśmy... buty, prezerwatywy, plastikowe krzesła, flamingi, telefony komórkowe, płyty CD, kasety, konsole, telewizory itd itd itd (!) to wszystko będzie się rozkładało przez następne 500 lat a tego wciąż przybywa... dobrze ze zredukowano 1500 ton ale to kropla w morzu i obawiam się ze może już być za późno :(

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama