Menu

ISIS przyznaje się do ataku na London Bridge

ISIS przyznaje się do ataku na London Bridge
Funkcjonariusze, z obawy, że napastnik może zdetonować ładunki wybuchowe, zastrzelili go. (Fot. YouTube)
Dżihadystyczna organizacja tzw. Państwo Islamskie (IS) twierdzi, że piątkowy atak terrorystyczny na London Bridge w brytyjskiej stolicy przeprowadził jeden z jej bojowników - wynika z informacji podanej wczoraj przez powiązaną z IS agencję Amak.
Reklama

Dodano, że piątkowy zamach był odpowiedzią na apel IS o dokonywanie ataków w krajach międzynarodowej koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim.

Brytyjska policja zastrzeliła w piątek 28-letniego Usmana Khana, sprawcę ataku na Moście Londyńskim. Na skutek zamachu zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne.

Khan był wcześniej skazany za przestępstwa związane z terroryzmem i zwolniony warunkowo z więzienia w ubiegłym roku.

Jedną z osób, które w piątek pomogły powstrzymać terrorystę, był Polak pracujący w budynku Fishmongers' Hall, gdzie rozpoczął się atak - podał wczoraj dziennik "The Times". Do walki z terrorystą użył on półtorametrowego kła narwala, ssaka morskiego z rzędu waleni. Kieł ten zdjął ze ściany budynku.

Sprawca najpierw groził wysadzeniem Fishmongers' Hall w powietrze, po czym zaczął atakować sporej wielkości nożem znajdujące się tam osoby. Broniły się one przy użyciu przedmiotów, które znalazły pod ręką i zdołały wypchnąć napastnika na zewnątrz, na most.

Tam terrorysta atakował przypadkowych przechodniów i został powalony na ziemię przez osoby, które wybiegły za nim z Fishmongers' Hall - w tym m.in. Polaka z kłem narwala i innego mężczyznę z gaśnicą - oraz przez osoby znajdujące się akurat na moście.

Powalili oni terrorystę na ziemię i wyrwali z ręki nóż. Chwilę później na miejsce przybyli funkcjonariusze; z obawy, że napastnik może zdetonować ładunki wybuchowe, zastrzelili go. Później okazało się, że była to tylko atrapa ładunków wybuchowych.

Wczoraj szef policji antyterrorystycznej Neil Basu poinformował, że nie ma dowodów na to, że w atak była zamieszana inna osoba.

Czytaj więcej:

Atak terrorystyczny na London Bridge. Są ofiary

Policja: Sprawca ataku w Londynie był skazany za terroryzm

Cardiff: Przedwyborcza debata w cieniu ataku terrorystycznego

Atak na London Bridge: Polak jednym z bohaterów, którzy powstrzymali terrorystę

Królowa składa kondolencje rodzinom ofiar i dziękuje tym, którzy zatrzymali sprawcę

Wniosek o odznaczenie Polaka, który w Londynie pomógł ująć terrorystę

  Komentarze
  • Londynczyk
   1 grudnia 2019, 11:59

   ..a w nagrode nieprzyznaja mu "settled status"
   ..za to kolejny nieprzeswietlony,wyszkolony i swietnie zorganizowany militarnie abdul z syrii otrzyma zchronienie w uk przed wojna w swpim kraju..
   Bravo Anglia

  • Londynczyk
   1 grudnia 2019, 14:50

   A Burmistrz wczoraj mowil w wywiwdzie ze to nie atak teroryetyczny ale drobna bujka.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama