Menu

Hossa zawitała na polski rynek domów

Hossa zawitała na polski rynek domów
Domy pod miastem nierzadko kosztują mniej niż czteropokojowe lokale w peryferyjnej miejskiej dzielnicy. (Fot. Getty Images)
Gwałtownie drożejące mieszkania pompują rynek budynków jednorodzinnych. Sprzedaż rośnie. Rosną też ceny - czytamy w dzisiejszej 'Rzeczpospolitej'.
Reklama

Domy pod miastem nierzadko kosztują mniej niż czteropokojowe lokale w peryferyjnej miejskiej dzielnicy - wynika z raportu Cenatorium, który "Rzeczpospolita" publikuje pierwsza (dane z rynku pierwotnego i wtórnego).

"Trawiąca rynek nieruchomości gorączka - jak na razie - oszczędziła domy, choć i te drożeją. Nie tak jednak jak mieszkania. Analitycy Cenatorium wskazują, że na niektórych rynkach ceny lokali poszły w górę nawet o kilkanaście procent. Szybki wzrost cen mieszkań napędza rozwój rynku domów, co widać zarówno w liczbie transakcji, jak i wydawanych pozwoleń na budowę. Np. w Warszawie w 2016 r. sprzedano 2 980 domów, w 2019 - 3 810. W Poznaniu było to odpowiednio 1 500 i 1 710, a w Krakowie – 1431 i 1947" - napisano.

Najlepiej sprzedają się szeregowce i bliźniaki. (Fot. Getty Images)

Dziennik podał, że w aglomeracji warszawskiej transakcyjne ceny domów w latach 2016-2019 wzrosły od 5 do ponad 35 proc. Największą zwyżkę, o 36 proc., odnotowano w stołecznych Włochach, gdzie ceny na koniec 2019 r. osiągnęły poziom porównywalny z Wilanowem i Bielanami, czyli 7,7 tys. zł za m kw. W Śródmieściu, na Pradze-Północ, Woli, Żoliborzu i Ochocie średnie ceny transakcyjne wynoszą ok. 11 tys. zł za m kw., na Mokotowie - ok. 10 tys. zł - dodano.

Według gazety, popyt na domy rośnie też np. w aglomeracji poznańskiej. "W latach 2016–2019 w samym Poznaniu sprzedano ich 6,5 tys. Transakcyjne ceny w aglomeracji wzrosły w tym czasie od 5 do 25 proc. Największą zwyżkę, o 23 proc., analitycy Cenatorium odnotowali na poznańskich Jeżycach" - napisano.

Jak podała "Rz", najlepiej sprzedają się szeregowce i bliźniaki do 120 m kw. na niedużej działce na przedmieściach.

Czytaj więcej:

"Dziennik Gazeta Prawna": Opłaca się spłacić kredyt przed czasem

Kryzysowe przeludnienie w londyńskich domach

Bank zignorował e-maila, więc frankowicz zyskał w sporze

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama