Menu

Home Office pod ostrzałem za #knifefree na pudełkach z kurczakiem

Home Office pod ostrzałem za #knifefree na pudełkach z kurczakiem
Te pudełka wywołały prawdziwą burzę. (Fot. Home Office)
Fala krytyki spadła na brytyjskie MSW w związku z jej kampanią #knifefree. Pomysł Home Office na 'umieszczanie kryminalnych historii wewnątrz pudełek ze smażonym kurczakiem' ludzie nazwali 'głupim' i 'rasistowskim'.
Reklama

321 tys. pudełek z napisem #knifefree zastąpi standardowe opakowania w ponad 210 lokalach gastronomicznych w Anglii i Walii, m.in. w popularnych sieciach Chicken Cottage, Dixy Chicken i Morley's. Wewnątrz kartonów wydrukowano prawdziwe historie młodych ludzi, którzy kiedyś nosili nóż, ale przeszli na "dobrą stronę", wybierając muzykę czy boks.

"Rząd robi wszystko, co w jego mocy, aby walczyć z bezsensowną przemocą, która sieje wielki niepokój społeczny i zabija zbyt wiele młodych osób" - tłumaczy pomysł na akcję nowa szefowa Home Office, Priti Patel.

W środku wydrukowano prawdziwe historie młodych ludzi, którzy w przeszłości nosili nóż. (Fot. Home Office)

Jednak na brytyjskie MSW spadła fala krytyki, a kampanię #knifefree określono jako "głupią", "rasistowską" i "bulwersującą".

"Zamiast inwestować w prozdrowotne podejście do przestępstw z użyciem przemocy, Home Office wybrał kolejną prymitywną, obraźliwą i prawdopodobnie kosztowną kampanię" - napisała na Twitterze Diane Abbott, minister spraw wewnętrznych w gabinecie cieni. "Lepiej by zrobili, gdyby zainwestowali w nasze społeczności, a nie demonizowali je" - dodała. 

Z kolei telewizyjny i radiowy pisarz komediowy James Felton napisał: "Jeśli najlepszym pomysłem na walkę z przestępczością jest pisanie rzeczy na smażonym kurczaku, lepiej porzuć władzę i odejdź z poczuciem wstydu".

Wielka Brytania zmaga się z falą przestępczości z użyciem noża. (Fot. Getty Images)

Niektórzy stwierdzili, że akcja jest "na granicy rasizmu", tłumacząc, iż smażone kurczaki to jedna z ulubionych przekąsek afroamerykańskich społeczności na Wyspach. "Czy to jakiś żart ?! Dlaczego wybrałeś sklepy z kurczakiem? Co dalej, #KnifeFree arbuzy?" - czytamy w jednym z postów na Twitterze.

W zeszłym roku w Anglii i Walii odnotowano aż 21 484 wykroczenia z użyciem ostrego narzędzia. To najwięcej od 2009 roku. Z danych, opublikowanych przez The Criminal Justice System, wynika też, że co piąty sprawca miał mniej niż 18 lat.

  Komentarze
  • Ja
   16 sierpnia 2019, 09:55

   Mogli na bananach jeszcze dać

  • Rollo
   16 sierpnia 2019, 11:11

   A to juz wszystko jasne! Jakis gnojek zamowil kuraczaki i przeczytal historyjke no i tak sie wczul, ze zlapal za noz badz srubokret i kogos zabil. Wszystkiemu winne kurczaki i historyjka 'kryminalna' na pudelku! Ku**a co za dno, hipokryzja i debilizm! Mam nadzieje, ze wszyscy normalni ludzie uciekna z tego 'kraju'.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama