Holenderski sąd: Sprzedaż papierosów z filtrem jest niezgodna z prawem
Sprawa jest szeroko komentowana w holenderskich mediach, szczególnie po tym, jak rzecznik urzędu ds. bezpieczeństwa żywności i produktów konsumenckich (NVWA) nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, czy wyrok sądu oznacza konieczność wycofania papierosów z filtrem z rynku. To właśnie NVWA ma w ciągu sześciu najbliższych tygodni wykonać wyrok.
W uzasadnieniu decyzji sąd stwierdził, że producenci papierosów obchodzą przepisy dotyczące pomiaru szkodliwych substancji. Papierosy są testowane przez specjalną maszynę zasysającą dym, która następnie mierzy, ile smoły, nikotyny i tlenku węgla jest wdychanych przez palacza.
Cigarette sales do not comply with Dutch law, and could soon get stricter https://t.co/UsWqzZcs5w
— NL Times (@NL_Times) November 4, 2022
Okazuje się, że producenci papierosów umieścili w filtrach małe otwory, przez które maszyny zasysają również czyste powietrze. To, zdaniem sądu, rozrzedza powietrze i sprawia wrażenie, że palacze wchłaniają mniej szkodliwych substancji.
"W praktyce palacze kładą palce i usta na tych dziurkach, a zatem pomiar nie wskazuje realnej wartości emisji, które są uwalniane podczas palenia papierosa" – konkludował sąd.
"Jestem w szoku i jeszcze nie mogę w to uwierzyć" – skomentowała wyrok na łamach portalu RTL Nieuws pulmonolog Wanda de Kanter ze Stichting Rookpreventie Jeugd, organizacji zwalczającej palenie wśród młodzieży. Jej zdaniem konsekwencje wyroku "będą ogromne". De Kanter oczekuje, że NVWA nakaże wycofanie ze sprzedaży wszystkich papierosów z filtrem.
Z danych Instytutu Trimbos wynika, że w Niderlandach regularnie pali 3 mln osób, czyli około 20 proc. dorosłych obywateli.
Czytaj więcej:
"De Telegraaf": Cena paczki papierosów ma wzrosnąć do 47 euro w 2040 roku
Brytyjscy naukowcy przestrzegają przed paleniem jednorazowych e-papierosów
Raport: Polska z historycznie niskim poziomem udziału nielegalnych papierosów
Szkocja: Palenie papierosów pod szpitalem będzie skutkować grzywną
Młodzi mieszkańcy UK coraz mniej zainteresowani narkotykami i papierosami?
UK: Apele o zakaz sprzedaży saszetek z nikotyną osobom poniżej 18. roku życia