Menu

Holandia: Wilders zamiera ogłosić konkurs karykatur Mahometa

Holandia: Wilders zamiera ogłosić konkurs karykatur Mahometa
Kontrowersyjny polityk zamierza powołać się na "wolność słowa". (Fot. Getty Images)
Skrajnie prawicowy holenderski polityk i parlamentarzysta Geert Wilders zapowiedział zorganizowanie kunkursu karykatur proroka Mahometa ponad rok po tym, jak zrezygnował z podobnego pomysłu po pogróżkach grożących mu śmiercią i licznych protestach.
Reklama

56-letni Wilders, przywódca antyimigracyjnej, antysystemowej i antymuzułmańskiej Partii na rzecz Wolności (PVV), zaprosił na Twitterze swoich sympatyków aby przysyłali mu rysunki satyryczne z osobą proroka.

Konkurs nadesłanych prac zamierza zorganizować w gmachu parlamentu holenderskiego w Hadze, powołując się na wolność wypowiedzi.

Podobny konkurs zamierzał zorganizować w czerwcu 2018 r., ale zrezygnował po tym jak otrzymał liczne pogróżki grożące mu śmiercią.

Był też ostro atakowany przez społeczności muzułmańskie, na ulicach holenderskich miast doszło do zamieszek. W Pakistanie na wieść o zamiarach Wildersa odbyły się wielotysięczne demonstracje protestacyjne.

Poprzednia taka zapowiedź doprowadziła m.in. do protestów w Pakistanie. (Fot. Getty Images)

W listopadzie ub. r. holenderski sąd skazał na 10 lat więzienia Pakistańczyka, który miał przygotowywać zamach na Wildersa. Wcześniej opublikował na Facebooku wpis, w którym zadeklarował zamiar wysłania polityka "do piekła" i wezwał innych muzułmanów aby go poparli.

Wkrótce po tym jak Wilders zrezygnował z organizacji konkursu, młody Afgańczyk zaatakował w Amsterdamie nożem dwóch turystów amerykańskich. W sądzie, który skazał go na 26 lat pozbawienia wolności, tłumaczył swój czyn chęcią "ochrony proroka Mahometa", powołując się przy tym na działalność Wildersa.

Czytaj więcej:

Niemcy: Obława na muzułmańskich radykałów

Co 2. Brytyjczyk: "Islam nie do pogodzenia z brytyjskimi wartościami"

  Komentarze
  • Glan
   29 grudnia 2019, 13:20

   Holandia jest wspaniałym krajem nie martw sie polski cymbale. Gorzej z Berxitowcami, zjebami co ich czeka?

  • Typ
   29 grudnia 2019, 13:55

   na polskojezycznych portalach jest zakaz komentowania artykulu ,tak sie boja niezaleznej opini

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama