Menu

Hiszpańska Aragonia z największą zapadalnością na Covid-19 w Europie

Hiszpańska Aragonia z największą zapadalnością na Covid-19 w Europie
Ainsa - górskie miasteczko w prowincji Huesca (Aragonia). (Fot. Getty Images)
Aragonia jest obecnie regionem o największej zapadalności na Covid-19 w Europie. W ciągu pierwszego tygodnia sierpnia odnotowano tam ponad 5 tys. zakażeń, a ich liczba wciąż rośnie - poinformował wczoraj lokalny dziennik 'Heraldo de Aragon'.
Reklama

Zgodnie z ostatnimi całościowymi danymi Ministerstwa Zdrowia w Madrycie, dwutygodniowy wskaźnik zakażeń koronawirusem wyniósł w tym północno-wschodnim regionie Hiszpanii 508 na 100 tys. mieszkańców Aragonii.

W przeliczeniu na liczbę mieszkańców stolica Aragonii Saragossa bije wszelkie europejskie rekordy, gdy chodzi o tempo rozwoju epidemii - napisał dziennik "El Espanol". Premier regionalnego rządu Javier Lamban przyznał wczoraj w rozmowie z radiem Cadena Ser, że "miasto jest w samym centrum epidemii, gdyż to w nim koncentruje się 80 proc. zakażeń w regionie".

Jako przyczynę szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa w Aragonii Lamban wymienil obecność dużej liczby pracowników sezonowych. "Tylko w jednym aragońskim powiecie Baja Cinca jest zapotrzebowanie na 15-20 tys pracowników sezonowych rocznie" - zaznaczył Lamban. "Większość mieszka w złych warunkach, w dużych liczebnie grupach, w barakach, halach, a nawet w namiotach, co sprzyja zakażeniom" - dodał.

Innym zródłem Covid 19 są dyskoteki i lokale nocne, a także popularne wśród młodzieży tzw. botellones (zwyczaj gromadnego, spontanicznego spotykania się na świeżym powietrzu przy butelce alkoholu i muzyce). Z informacji udostępnionych przez premiera wynika, że ponad połowa zakażonych to osoby poniżej 45. roku życia.

Rząd Aragonii wzmocnił od wczoraj kontrole sanitarne w najbardziej zaludnionej dzielnicy Saragossy, Las Delicias, gdzie stwierdzono liczne przepadki nieprzestrzegania kwarantanny wśród zakażonych oraz osób oczekujących na wyniki testu.

Dyrektor generalny w lokalnym Ministerstwie Zdrowia, Javier Falo przypomniał na konferencji prasowej, że obowiązkową kwarantanną objęte są także przypadki bezobjawowe, których jest obecnie 41 proc. oraz osoby pozostające w bliskim kontakcie z zakażonymi. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grożą konsekwencje prawne i ekonomiczne - kary pieniężne wynoszą od 3 tys. do 600 tys. euro.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Rekordowo niska liczba zagranicznych turystów w czerwcu

W Hiszpanii ponad 8 tysięcy zakażeń przez weekend

Zakaz podróżowania do Hiszpanii "ma niewiele wspólnego ze zdrowiem, a wiele z Brexitem"

Hiszpania: Lokalne populacje obawiają się zakażeń ze strony obcokrajowców

  Komentarze
  • Polak
   11 sierpnia, 17:33

   Fajna fota. Już wiem gdzie pojade. Żeby tylko lewaka tam nie spotkać...i wyjazd udany!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.09.2020
  GBP 4.878 złEUR 4.495 złUSD 3.840 złCHF 4.174 zł

  Sport


  Sport

  Reklama