Menu

Hiszpania: Większość mieszkańców uważa, że rząd zaniża statystyki zgonów na Covid-19

Hiszpania: Większość mieszkańców uważa, że rząd zaniża statystyki zgonów na Covid-19
Większość Hiszpanów jest zdania, że oficjalne statystyki są zaniżone, aby nie budzić niepokoju obywateli i nie zniechęcać turystów do przyjazdu. (Fot. Getty Images)
Zaledwie 17 proc. Hiszpanów wierzy w podawane przez rząd dane dotyczące liczby zmarłych na Covid-19 - wynika z badania ośrodka DYM. Rządowym statystykom nie wierzy ponad dwie trzecie ankietowanych.
Reklama

Opublikowany w czwartek sondaż, przeprowadzony pod koniec czerwca wśród 1000 mieszkańcach Hiszpanii, dowodzi, że jedynie 17,2 proc. respondentów uważa, że gabinet Pedra Sancheza podaje opinii publicznej rzetelne dane dotyczące zgonów po infekcji koronawirusem, oscylujące na poziomie 28 tys.

Z kolei 67,9 proc. uczestników badania wskazało, że nie wierzy w podawaną przez rząd statystykę, a liczba zgonów wynosi według nich pomiędzy 40-45 tys.

14,9 proc. osób biorących udział w ankiecie nie miało zdania lub nie chciało udzielić odpowiedzi.

Wczoraj resort zdrowia Hiszpanii szacował łączną liczbę ofiar śmiertelnych osób zainfekowanych SARS-CoV-2 na 28 363.

W Hiszpanii wciaż obowiązują liczne restrykcje. (Fot. Getty Images)

Sondaż DYM jest kolejnym badaniem potwierdzającym nieufność Hiszpanów wobec statystyk rządowych. Z przeprowadzonego w połowie czerwca sondażu firmy Sigma Dos wynikało, że 73 proc. obywateli uważa, iż gabinet Sancheza nie podaje prawdziwej liczby osób zmarłych po infekcji koronawirusem.

Od kilku tygodni liczni komentatorzy, a także politycy ugrupowań opozycyjnych zarzucają rządowi zaniżanie liczby zmarłych na Covid-19. Dziennik "El Mundo", który również powątpiewa w statystyki podawane przez rząd, odnotowuje, że kilka instytucji wchodzących w skład administracji państwowej, m.in. Krajowy Urząd Statystyczny (INE), opublikowało już dane, z których wynika, że łączna liczba ofiar koronawirusa w Hiszpanii może być wyższa niż 40 tys.

Również podległy ministerstwu sprawiedliwości System Dziennego Monitoringu Zmarłych (MoMo) informował w czerwcu, że w okresie epidemii zmarło w Hiszpanii o ponad 43 tys. osób więcej niż w analogicznym okresie w 2019 r.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Luksusowe hotele wznawiają działanie w najgorszym roku dla turystyki

Przed podróżą do Hiszpanii trzeba wypełnić ważny formularz

Media: Wielka Brytania zrezygnuje z kwarantanny dla 75 krajów

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama