Menu

Hiszpania: W czasie kwarantanny mieszkańcy pieką ciasta

Hiszpania: W czasie kwarantanny mieszkańcy pieką ciasta
Mieszkaniec Malagi podczas zakupów - zdjęcie zrobione dzisiaj. (Fot. Getty Images)
Najpierw był papier toaletowy, potem alkohol, a teraz, po trzech tygodniach od wprowadzenia zakazu wychodzenia z domu, Hiszpanie najchętniej kupują mąkę i drożdże. Pieką ciasta, najczęściej biszkopty.
Reklama

Panikę i niepokój związany z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego zastąpiły akceptacja i poszukiwanie zajęcia w domu. "Jeżeli coś nam dała kwarantanna, to czas" - napisano w dzienniku "20 minutos".

Ulubionym domowym hobby Hiszpanów stały się wypieki. Według danych ministerstwa rolnictwa w ciągu ostatniego tygodnia sprzedaż mąki wzrosła o 196 proc., zaś od połowy marca - czterokrotnie.

Hiszpanie najchętniej pieką ciasta biszkoptowe, drobne ciasteczka, a nawet chleb. Początkujący szukają przepisów w internecie. "W supermarketach zaczyna brakować niektórych typów mąki i proszku do pieczenia, bo ludzie robią ciasta jak nigdy w życiu" - poinformował dziennik "El Confidencial".

W mediach społecznościowych można zobaczyć zdjęcia różnych kreatywnych wypieków, którymi chwalą się internauci. "Podczas kwarantanny odkryłam moje zdolności jako cukiernik" - chwali się jedna z internautek. "Ciasto może nie wyszło mi piękne, ale supersmaczne"; "Po kwarantannie zostanę piekarzem" - twierdzą inni.

Tak wczoraj w Madrycie wyglądała kolejka do jednego ze sklepów spożywczych. (Fot. Getty Images)

Według psychologów, zjawisko to związane jest z potrzebą zajęcia się czymś w ciągu całych dni spędzanych w domu, z akceptacją kwarantanny. Jest to także rodzaj terapii.

"Gotowanie i pieczenie daje poczucie spokoju tak potrzebnego w czasach niepewności" - uważa psycholog Maria Paz-Vera, cytowana przez "20 minutos". "Ludzie przeszli od poczucia zagrożenia, kiedy zaopatrywali się na przyszłość, do stanu większej normalności. Zabijają czas, robiąc ciasta" - dodaje.

Supermarkety odzwierciedlają te emocje podczas kryzysu. Z początkowego etapu kupowania "do bunkru" Hiszpanie przeszli do kupowania "dla kaprysu" - poinformowali przedstawiciele firmy konsultingowej ds. konsumpcji, Gelt.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Przed świętami częściej łamane są przepisy o kwarantannie

Hiszpania wprowadza ułatwienia dla imigrantów do pracy w rolnictwie

Hiszpania: Bez finansowej pomocy przyszłość UE niepewna

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama