Menu

Hiszpania: Odbywający karę więzienia szwagier króla będzie wolontariuszem

Hiszpania: Odbywający karę więzienia szwagier króla będzie wolontariuszem
Urdangarin będzie świadczył "bezinteresowną pomoc osobom niepełnosprawnym". (Fot. Getty Images)
Szwagier króla Hiszpanii Filipa VI Inaki Urdangarin, odbywający od 2018 roku karę więzienia za malwersacje, będzie mógł wychodzić dwa razy w tygodniu na wolność, aby pracować jako wolontariusz.
Reklama

Zgodnie z opublikowaną decyzją sądu Kastylii i Leonu, Urdangarin będzie świadczył "bezinteresowną pomoc osobom niepełnosprawnym". Nowa aktywność osadzonego członka rodziny królewskiej, ma - zdaniem sądu - "służyć jego socjalizacji wynikającej z osamotnienia".

Mąż siostry Filipa VI ma pomagać w jednym z centrów zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. "Potrzebują one tam m.in. wsparcia w codziennych zajęciach, takich jak spacer, ćwiczenia czy pływanie" - wyjaśnił sąd.

Możliwość wychodzenia na wolność Urdangarina negatywnie oceniały dotychczas władze prokuratury generalnej Hiszpanii, a także krajowej dyrekcji więziennictwa. 51-letni szwagier króla w tym roku bezskutecznie kierował do obu tych instytucji wnioski o możliwość wykonywania wolontariatu dla jednej z madryckich fundacji.

Mąż infantki Cristiny trafił do więzienia w czerwcu 2018 roku. (Fot. Getty Images)

Mąż infantki Cristiny trafił do więzienia Brieva w prowincji Avila w czerwcu 2018 roku po skazaniu go na blisko sześć lat więzienia, m.in. za nielegalne zainkasowanie 6 mln euro przeznaczonych na inwestycje publiczne. Wprawdzie już w 2006 roku pojawiły się pierwsze pogłoski o malwersacjach finansowych Urdangarina, ale na ławie oskarżonych wraz z żoną i innymi 15 osobami zasiadł dopiero w 2016 roku.

W trakcie śledztwa potwierdzono, że w latach 2004-2006 Urdangarin firmował swoim nazwiskiem przestępczą działalność organizacji non profit, Instytutu Noos, powołanego do propagowania sportu i kultury fizycznej. Większość środków trafiała jednak na inne cele, m.in. prywatne konta Urdangarina w rajach podatkowych.

Wraz z toczącym się śledztwem mąż Cristiny stał się jednym z głównych bohaterów pierwszych stron gazet, a na światło dzienne wyszło wiele szczegółów oszustw i schemat machinacji z jego udziałem. Afera przyspieszyła abdykację ówczesnego monarchy Juana Carlosa w 2014 roku i objęcie tronu przez jego syna Filipa VI.

Inaki Urdangarin jest byłym kapitanem reprezentacji Hiszpanii w piłce ręcznej. Z ekipą tą zdobył dwukrotnie, w 1996 i 2000 roku, brązowy medal na letnich igrzyskach olimpijskich.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.02.2020
  GBP 5.145 złEUR 4.273 złUSD 3.956 złCHF 4.021 zł

  Sport


  Reklama