Menu

Hiszpania: Od dzisiaj kolejna faza usuwania restrykcji

Hiszpania: Od dzisiaj kolejna faza usuwania restrykcji
Na promenadzie przy plaży Barceloneta w Barcelonie było w ten weekend już niemal tłoczno... (Fot. Getty Images)
W poniedziałek rano prowincje Hiszpanii, zamieszkane przez około 70 proc. mieszkańców 47-milionowego kraju, weszły w drugą, przedostatnią fazę usuwania restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Obowiązujące od połowy marca obostrzenia mają zostać całkowicie zlikwidowane do 30 czerwca.
Reklama

Hiszpania posiada 17 autonomicznych regionów, mających swoje odrębne władze. Każdy z regionów podzielony jest na prowincje, co widać na mapie poniżej, gdzie na zielono zaznaczono wszystkie prowincje, które od dzisiaj weszły do drugiej fazy luzowania restrykcji.

Na obszarze, na którym rząd Pedra Sancheza zgodził się na obowiązywanie drugiego etapu realizacji planu przywracania normalności, mieszkają 32 miliony osób. Od poniedziałku mogą one korzystać z centrów handlowych oraz placówek kulturalnych, m.in. kin i teatrów.

Przywrócono też możliwość korzystania z plaż, basenów, a także organizowania spotkań w większym gronie. Na otwartym terenie jednocześnie przebywać może 100 osób, zaś w pomieszczeniu zamkniętym – 50.

Wczoraj Pedro Sanchez ogłosił, że jego gabinet wystąpi do Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu, o zgodę na przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego. Zapewnił, że będzie to ostatnie głosowanie w tej sprawie.

Kolejka przed sklepem w Madrycie. (Fot. Getty Images)

Jeśli podczas piątkowego głosowania propozycja rządu uzyska poparcie większości deputowanych Kongresu, stan zagrożenia epidemicznego zostanie wydłużony w Hiszpanii z 7 czerwca do 21 czerwca.

Zgodnie z planami centrolewicowego rządu, od 1 lipca w Hiszpanii wznowiony zostanie swobodny ruch turystyczny, a przybywający do kraju urlopowicze nie będą zobowiązani do odbywania dwutygodniowej kwarantanny.

Z opublikowanych przez rząd Sancheza w piątek danych wynika, że z powodu Covid-19 deficyt budżetowy Hiszpanii wzrósł od stycznia do kwietnia br. do poziomu 19,9 mld euro. Oznacza to, że jest ponad dwukrotnie wyższy wobec analogicznego okresu w 2019 r.

Tak wczoraj wyglądały plaże na Majorce. (Fot. Getty Images)

Czytaj więcej:

Hiszpania znosi od 1 lipca kwarantannę dla cudzoziemców

Hiszpania ułatwia imigrantom pracę w rolnictwie

Hiszpania: Rząd określił zasady plażowania w warunkach epidemii

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 08.07.2020
  GBP 4.970 złEUR 4.474 złUSD 3.967 złCHF 4.212 zł

  Sport


  Sport

  Reklama