Menu

Hiszpania: Ładunek wybuchowy w ośrodku dla nieletnich imigrantów

Hiszpania: Ładunek wybuchowy w ośrodku dla nieletnich imigrantów
Amnesty International zaapelowało o zwalczanie nienawiści wobec nieletnich mieszkańców centrum. (Fot. Getty Images)
Hiszpańska policja rozbroiła wczoraj ładunek wybuchowy pozostawiony w jednym z ośrodków dla migrantów na terenie aglomeracji Madrytu. To kolejny w ostatnich miesiącach atak na placówkę dla nieletnich przybyszów z Afryki.
Reklama

Według hiszpańskich mediów, specjalna jednostka policji usunęła z terenu ośrodka torbę, w której znajdował się ładunek wybuchowy, najprawdopodobniej ręczny granat. Nie ujawniono, czy można go było zdetonować na odległość.

Hiszpański oddział Amnesty International wezwał wczoraj wieczorem "do otwarcia pilnego śledztwa w związku z napaścią na ośrodek" i zaapelował o zwalczanie nienawiści wobec nieletnich mieszkańców centrum. Z kolei szef MSW Fernando Grande-Marlaska ocenił, że zdarzenie jest pochodną "mowy nienawiści i ksenofobii".

Jedną z hipotez dotyczących motywu, jakim kierował się napastnik, jest chęć zemsty na którymś z mieszkańców ośrodka, zamieszkanego przede wszystkim przez młodych ludzi z Maroka i Algierii. Istnieje domniemanie, iż próba detonacji mogła być próbą rewanżu za wykroczenie lub przestępstwo.

Szef hiszpańskiego MSW: Zdarzenie jest pochodną "mowy nienawiści i ksenofobii". (Fot. Getty Images)

Z danych policji wynika, że od czerwca do października na terenie aglomeracji Madrytu zatrzymano ponad pół tysiąca młodocianych obywateli państw Afryki Północnej. Głównym zarzutem wobec nich był udział w kradzieżach.

Innym regionem Hiszpanii dotkniętym nasilającą się przestępczością ze strony nieletnich przybyszów z Afryki Północnej jest Katalonia. Najczęściej dopuszczają się oni tam kradzieży oraz rozbojów.

W 2019 roku, także w Katalonii, doszło do kilku ataków lokalnych społeczności na ośrodki dla młodych migrantów z Afryki Północnej. W lipcu zamaskowana grupa wdarła się do takiej placówki w miejscowości El Masnou i pobiła jej mieszkańców i pracowników. Atak, według policji, był zemstą za próbę gwałtu na jednej z mieszkanek regionu.

Czytaj więcej:

ONZ: Zagrożenie dla życia nie powstrzymuje Afrykanów przed migracją

Holandia: Do kraju napływa coraz więcej imigrantów z Mołdawii

W Szwecji rośnie liczba bezdomnych wśród imigrantów

  Komentarze
  • Historyk
   5 grudnia 2019, 10:26

   calkiem mozliwe ze rodzic podlozyl, na wolyniu czy tam za niemca, matki tez same zabijaly swoje dzieci ze strachu przed okrucienstwami jakie im serwowali bandy upa

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama