Menu

Hiszpania: Fatalna pomyłka z lekiem. "Dzieci jak wilkołaki"

Hiszpania: Fatalna pomyłka z lekiem. "Dzieci jak wilkołaki"
Producent leków przyznał się do błędu. (Fot. Getty Images)
Hiszpańska firma błędnie zadeklarowała kilka partii swojego środka na porost włosów, sprzedając go jako lek na schorzenia żołądka. Wśród ofiar pomyłki było 17 dzieci.
Reklama

Zaaplikowanie dzieciom błędnie oznakowanego leku w Hiszpanii doprowadziło do intensywnego porostu włosów u małych pacjentów: na twarzy, plecach i innych częściach ciała. U co najmniej 17 dzieci wystąpił tzw. "zespół wilkołaka" - hipertrichoza – donosi gazeta "El País" i inne media, powołując się na urzędy zdrowia i relacje rodziców.

"Mojemu synowi nagle zaczęły wszędzie rosnąć włosy: na czole, na policzkach, na rękach i nogach, na dłoniach. Miał brwi jak dorosły człowiek. Bardzo się przestraszyliśmy, bo nie wiedzieliśmy, co się dzieje" – opowiadała dziennikarzom Angela Selles z Granady. Jej syn - Uriel - miał sześć miesięcy, kiedy zaczął u niego występować nienaturalny porost włosów.

Firma farmaceutyczna Farma-Química Sur z Malagi zadeklarowała omyłkowo lek na nadciśnienie minoksydyl, który stosowany jest także przy wypadaniu włosów, jako popularny środek na schorzenia przewodu pokarmowego omeprazol i wypuściła go na rynek – wyjaśnił hiszpański urząd kontroli sanitarnej.

12-letnia dziewczynka dotknięta hipertrichozą. (Fot. Getty Images)

Po tym jak pierwszy przypadek hipertrichozy zarejestrowano w kwietniu, sprawą zajął się urząd kontroli leków i stwierdził omyłkę. Na początku sierpnia wszystkie błędnie oznakowane partie leku wycofane zostały z aptek. Fabryka Farma-Química Sur została zamknięta na nieokreślony czas ze względu na poważne zaniedbanie zasad kontroli.

17 dotąd ujawnionych przypadków hipertrichozy wystąpiło w Kantabrii, Andaluzji i Walencji. Możliwe, że poszkodowanych osób jest więcej, bo pomimo prowadzonych już od miesięcy badań, jeszcze w dwa dni temu w Hiszpanii zarejestrowano następny przypadek w Granadzie.

Władze nadzoru sanitarnego, powołując się na ekspertów, zaznaczają, że w literaturze naukowej nie opisywano nigdy przypadków małych dzieci, które przyjmowałyby tak duże dawki minoksydylu. Rodzice poszkodowanych dzieci opowiadali gazecie, że porost włosów powoli ustępuje. Włosy wypadają bardzo powoli; zdaniem lekarzy może to potrwać nawet kilka miesięcy, zanim wszystko się unormalizuje – opowiadała jedna z matek, która swojemu dziecku przez kilka miesięcy bezwiednie podawała błędny lek na nadkwasotę.

  Komentarze
  • Ania
   29 sierpnia 2019, 21:54

   A tyle ludzi łysieje.... haha ... ... a tyle kobiet walczy w bujną czuprynę :) :)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama