Menu

Hiszpania: 133 kontrolerów lotów stanęło przed sądem

Hiszpania: 133 kontrolerów lotów stanęło przed sądem
Prokuratura domaga się, aby oskarżeni kontrolerzy lotów zapłacili łącznie 17,5 mln euro poszkodowanym pasażerom. (Fot. Getty Images)
W Madrycie rozpoczął się wczoraj proces 133 kontrolerów lotów, których protest w grudniu 2010 roku doprowadził do dwudniowego paraliżu ruchu lotniczego nad Hiszpanią. Oskarżeni są m.in. o doprowadzenie do ryzyka wystąpienia wypadków w ruchu lotniczym.
Reklama

Wśród oskarżonych o udział w nielegalnym strajku i nieuzasadnione opuszczenie miejsca pracy są byli członkowie zarządu Związku Zawodowego Kontrolerów Lotów (USCA). Siedem oskarżonych osób nie przyznało się do wykroczenia.

Sędzia prowadzący tę bezprecedensową sprawę zgodził się na prośbę prokuratury, aby pierwsi oskarżeni mogli zeznawać w procesie 15 stycznia br. Potwierdził, że do Madrytu trafiły już dokumenty ze śledztw prowadzonych w czterech hiszpańskich miastach: Barcelonie, Madrycie, La Corunie oraz w Palma de Mallorca.

Prokuratura domaga się, aby oskarżeni kontrolerzy lotów zapłacili łącznie 17,5 mln euro pasażerom poszkodowanym na skutek paraliżu ruchu lotniczego, do którego doszło 3 i 4 grudnia 2010 roku. Rekompensaty za straty moralne i wydatki związane z koniecznością zmiany lotu domaga się od oskarżonych ponad 15 tys. osób.

Chaos lotniczy z grudnia 2010 roku dotknął około 700 tys. pasażerów. (Fot. Getty Images)

Według aktu oskarżenia, dwudniowy protest kontrolerów lotów doprowadził do odwołania 1 352 rejsów lotniczych. Z dokumentu wynika, że opuszczenie stanowiska pracy kontrolerzy uzasadniali "nagłym spadkiem zdolności psychofizycznych".

Przygotowując akt oskarżenia, prokuratura wsparła się m.in. nagraniami rozmów pracowników wieży kontroli lotów, z których wynika, że "spontaniczne" osłabienie zdolności psychofizycznych było tylko wymówką, a protest został przygotowany kilka dni wcześniej za wiedzą przedstawicieli związków zawodowych.

Chaos lotniczy z grudnia 2010 roku dotknął około 700 tys. pasażerów i ponad 5 000 lotów w całej Hiszpanii.

Czytaj więcej:

Uziemione samoloty na Lotnisku Chopina. Protesty kontrolerów lotów

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama