Menu

Hiszpania: Opozycja domaga się betonowych murów w enklawach. Płot buduje też Maroko

Hiszpania: Opozycja domaga się betonowych murów w enklawach. Płot buduje też Maroko
Hiszpańskie enklawy przyciągają tysiące migrantów. Na zdjęciu: nielegalni imigranci na wybrzeżu w Ceucie. Wielu z nich dostało się na teren miasta od strony morza. (Fot. ANTONIO SEMPERE/AFP via Getty Images)
Wraz z nasilającą się presją migracyjną o rozbudowę ogrodzeń granicznych w północnoafrykańskich enklawach - Ceucie i Melilli  - zabiega nawet Maroko, zaś hiszpańska opozycja domaga się postawienia betonowych murów.
Reklama
Reklama

Dojście do władzy w 2018 r. socjalistycznego rządu Pedro Sancheza zmieniło na kilkanaście miesięcy politykę Hiszpanii dotyczącą ogrodzeń granicznych w północnoafrykańskich enklawach – Ceucie i Melilli. Z płotów zniknął drut kolczasty, lecz umacnianie ogrodzeń nie ustało.

W ciągu ostatnich dwóch lat znacząco zmieniło się jednak stanowisko Sancheza w kwestii nielegalnej imigracji. Po majowym kryzysie migracyjnym w Ceucie, kiedy podczas zaledwie 48 godzin wdarło się tam ponad 12 tys. imigrantów, nakazał wraz z początkiem sierpnia masową deportację ponad 5 tys. nielegalnie przebywających w tej enklawie osób, zazwyczaj obywateli Maroka.

Zlecone 10 sierpnia przez MSW w Madrycie działania deportacyjne obejmują też dzieci i młodzież, głównie pochodzenia marokańskiego, co spotkało się z licznymi protestami organizacji praw człowieka oskarżających rząd Hiszpanii o łamanie przepisów międzynarodowych.

Dodatkowo, jak ustaliły dzienniki "El Mundo" i "El Faro de Ceuta", od lipca trwają intensywne prace służące wzmocnieniu ogrodzeń granicznych w tym północnoafrykańskim mieście autonomicznym Hiszpanii.

Komentatorzy odnotowują też paradoks polegający na zaangażowaniu Maroka w rozbudowę płotów granicznych przy hiszpańskich enklawach. Środki na te inwestycje pochodzą z budżetu UE.

Jak ustalił "El Mundo", Maroko na przełomie lat 2018-2019 otrzymało z Brukseli kwotę 140 mln euro na poprawę działań w hamowaniu fal migracyjnych do Europy. Jednym z pierwszych działań podjętych przez rząd w Rabacie za unijne środki było podwyższenie płotów po swojej stronie granicy w Ceucie i Melilli.

Po hiszpańskiej stronie ogrodzenia graniczne w obu autonomicznych miastach zaczęły być rozbudowywane wraz z nasilającym się fenomenem nielegalnej migracji w drugiej połowie dekady lat 90. Prace te były dofinansowywane z funduszy unijnych. W Ceucie powstały dwa płoty o długości 8 km i wysokości do 10 m, zaś w Melilli o długości 12 km oraz wysokości do 12 m.

Siatkowe płoty w obu enklawach nie satysfakcjonują jednak hiszpańskiej opozycji, szczególnie konserwatywnej partii Vox, która od 2019 r. apeluje do rządu Pedro Sancheza o budowę betonowych murów wokół Ceuty i Melilli.

Lider tego ugrupowania Santiago Abascal twierdzi, że rozwiązaniem zjawiska masowego wdzierania się do obu autonomicznych miast Hiszpanii nielegalnych imigrantów mógłby być mur podobny do tego, jaki powstał na granicy amerykańsko-meksykańskiej z inicjatywy prezydenta USA Donalda Trumpa.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Powstanie mur na granicy z Marokiem?

Hiszpania rozważa przyłączenie Ceuty i Melilli do Strefy Schengen

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 09.01.2025
    GBP 5.1000 złEUR 4.2794 złUSD 4.1523 złCHF 4.5555 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama