Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Gubernator Wyspy Wielkanocnej do Brytyjczyków: "Oddajcie nam naszą duszę"

Gubernator Wyspy Wielkanocnej do Brytyjczyków: "Oddajcie nam naszą duszę"
Hoa Hakananai znajduje się obecnie w British Museum. (Fot. Getty Images)
Ze łzami w oczach gubernator należącej do Chile Wyspy Wielkanocnej błagała Brytyjczyków o zwrot z rzeźby znanej jako Hoa Hakananai'a - wizerunku przodka mieszkańców Wyspy Wielkanocnej, znajdującego się w zasobach Muzeum Brytyjskiego od 150 lat. Posąg został zabrany bez zgody mieszkańców.
Reklama

“Oddajcie nam naszą duszę” - prosiła gubernator, która rzeźbę zobaczyła po raz pierwszy w życiu.

Delegacja przybyła do dyrekcji British Museum, by poprosić o zwrot posągu zabranego przez marynarzy fregaty HMS Topaze w 1868 r. Dzieło sprezentowano królowej Wiktorii, która przekazała go następnie galerii. Dziś zdobi ono wejście do Wellcome Gallery, dostępnej dla zwiedzających za darmo.

Tarita Alarcon Rapu podkreśliła, iż ważąca 4 tony bazaltowa rzeźba jest ważnym elementem starożytnego dziedzictwa Wyspy Wielkanocnej. W jej ojczyźnie znajduje się ich około 900. Według lokalnych wierzeń, są w nich zaklęte duchy znaczących przodków tubylców.

“Moja babcia, która zmarła w wieku prawie 90 lat, nie miała możliwości zobaczyć jej przodka. Uważam, że moje dzieci i ich dzieci zasługują na to, by zobaczyć, dotknąć i uczyć się od nich. Jesteśmy tylko ciałem. Wy, Brytyjczycy macie naszą duszę” - argumentowała gubernator.

Po spotkaniu z dyrekcją muzeum Felipe Ward, chilijski minister dóbr narodowych, wyraził “ostrożny optymizm” dla powodzenia misji.

“To była jedna z wielu rozmów, jakie nas jeszcze czekają. Kolejna odbędzie się prawdopodobnie na Wyspie Wielkanocnej, dokąd zaprosiliśmy władze muzeum” - przekazał mediom.

Statua Hoa Hakananai'a, której nazwa oznacza “ukryty lub skradziony przyjaciel”, datowana jest na około 1200 r.

“Choć cel tworzenia tych rzeźb nie jest w pełni znany, wielu uważa, że moai, jak brzmi ich nazwa, wyobrażają dawnych bogów ożywianych przez manę, duchową siłę, która daje władzę i autorytet. Dla około 2000 Rapa Nui, czyli rdzennych mieszkańców Wyspy Wielkanocnej, jest to przekonanie niepodważalne” - pisze “National Geographic”.

Wyspa Wielkanocna, leżąca 3600 km od brzegów Chile, należy do jego terytoriów i jest jedną z najbardziej oddalonych od wysp i lądów zamieszkaną wyspą na świecie, ustępując pierwszeństwa jedynie wyspom Tristan da Cunha. Znana jest przede wszystkim właśnie ze znajdujących się na niej wielkich kamiennych posągów przedstawiających głowy – moai.

W ubiegłym roku tubylcy podjęli się konserwacji i zorganizowania swojego dziedzictwa archeologicznego. Zgodnie z chilijskim prawem, rzeźby nie stanowią niezależnych obiektów, lecz integralną część wyspy.

 

  Komentarze


  • Maciek
   24 listopada 2018, 18:28

   Polskie złoto też nie oddadzą

  • Fan Clarksona
   25 listopada 2018, 09:10

   Niech oddadza polowe zasobow tego świata.. kradzieje.. wzystko kradna a pozniej sir szczyca ze sa bogaci..

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.06.2019
  GBP 4.757 złEUR 4.264 złUSD 3.754 złCHF 3.848 zł

  Sport


  Reklama