Menu

Google uhonorowało dziś Polkę. Kim była Wanda Rutkiewicz?

Google uhonorowało dziś Polkę. Kim była Wanda Rutkiewicz?
Dzisiejsze Google Doodle poświęcono osiągnięciom Polki. (Fot. Google/screenshot)
Dokładnie 41 lat temu Polka Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest. Była pierwszą osobą z Polski i trzecią himalaistką na świecie, która tego dokonała. Wydarzenie to upamiętnia dzisiejszy Google Doodle.
Reklama

Wanda Rutkiewicz to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego himalaizmu - przypominają dziś m.in. brytyjskie media. Polka zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników, w tym także K2 - uważany za najbardziej niebezpieczny. 

Największy rozgłos przyniosło jej wejście na Mount Everest, którego dokonała równo 41 lat temu - 16 października 1978 roku. Była pierwszą osobą z Polski i pierwszą kobietą z Europy, która zdobyła najwyższy szczyt świata.

Wyczyn był tym większy, iż tamtych czasach niewiele kobiet decydowało się na uprawianie himalaizmu. Właśnie z tej okazji Google przygotował specjalną wersję Google Doodle.

Polka zginęła w górach w wieku 49 lat. W maju 1992 roku nie wróciła ze szczytu Kanczendzonga w Indiach. Na tę wyprawę udała się z meksykańskim himalaistą, Carlosem Carsolio. Corsolio zdołał wrócić z indyjskich gór. Ciała Wandy Rutkiewicz nigdy nie odnaleziono.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 13.08.2020
  GBP 4.865 złEUR 4.401 złUSD 3.718 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama