Menu

Gigantyczna podwyżka cen maseczek we Włoszech

Gigantyczna podwyżka cen maseczek we Włoszech
Produkty związane z kryzysem z koronawirusem osiągają astronomiczne ceny. (Fot. Getty Images)
Nawet o 1 700 proc. podrożały we Włoszech środki dezynfekcyjne i maseczki ochronne z powodu alertu wywołanego przez koronawirusa - ostrzega organizacja obrony praw konsumentów. Takie podwyżki odkryła ona na wielu popularnych portalach sprzedaży internetowej.
Reklama

Alarm we Włoszech wybuchł po tym, gdy na północy w ciągu kilku dni stwierdzono ponad 150 przypadków zachorowań. Zmarło pięć osób zakażonych groźnym wirusem. Liczba chorych stale rośnie, a w wielu rejonach kraju ludzie zaczęli masowo kupować środki dezynfekujące do rąk i maseczki ochronne. Zaczyna ich brakować w sprzedaży.

Handel nimi kwitnie natomiast w internecie, gdzie popyt na takie artykuły wciąż rośnie - zauważyło konsumenckie stowarzyszenie Codacons. Jego działacze przygotowali zawiadomienie do prokuratury i Gwardii Finansowej w związku z licznymi przypadkami spekulacji w sieci.

W wielu rejonach kraju ludzie zaczęli masowo kupować środki dezynfekujące do rąk i maseczki ochronne. (Fot. Getty Images)

"Produkty związane z kryzysem z koronawirusem w tle osiągają astronomiczne ceny" - przekazał prezes Codacons Carlo Rienzi, cytowany przez media. Podał przykład popularnego płynu do dezynfekcji rąk, który w sklepie kosztuje 3 euro. W sieci osiąga zaś w tych dniach cenę ponad 22 euro, co oznacza podwyżkę o 650 proc.

Jeszcze bardziej podrożały zwykłe maseczki ochronne. Przed obecnym rozwojem choroby sprzedawane były w cenie 10 eurocentów za sztukę, teraz kosztują prawie 1,80 euro. Rekordowej sumy 189 euro żądają internetowi sprzedawcy za specjalne maseczki z zaworkiem, reklamowane jako "doskonałe przeciwko koronawirusowi".

"To haniebna spekulacja, której celem jest to, aby wzbogacać się na strachu ludzi" - oświadczył prezes organizacji obrony praw konsumentów. We wniosku domaga się zamknięcia stron oferujących produkty po takich zawyżonych cenach.

Czytaj więcej:

Konsulat w Mediolanie apeluje do Polaków: Unikajcie miejsc publicznych

Koronawirus zaatakował już na świecie ponad 78 tys. osób

Liga włoska: Czwarty odwołany mecz z powodu koronawirusa

Polacy wracający z Włoch "powinni zachować spokój i obserwować swój stan zdrowia"

  Komentarze
  • Dd
   24 lutego, 18:41

   koronawirus to zasluga rzadu usa

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama