Menu

Giganci światowego tenisa zaprotestowali przeciw rasizmowi

Giganci światowego tenisa zaprotestowali przeciw rasizmowi
Akcję BlackOut Tuesday poparli m.in. Nadal i Federer. (Fot. Getty Images)
Szwajcar Roger Federer, Hiszpan Rafael Nadal i Serb Novak Djokovic znaleźli się w gronie tenisistów, którzy włączyli się w BlackOut Tuesday. Kampania przeciw niesprawiedliwości rasowej jest częścią protestów po śmierci George'a Floyda.
Reklama

Będący liderem światowego rankingu Djokovic zamieścił na swoich kontach na Twitterze i Instagramie zdjęcie czarnego kwadratu i dołączył do tego wiadomość "Black Lives Matter". Podobnie postąpili inni utytułowani tenisiści - Federer i Nadal.

Akcję BlackOut Tuesday poparli też inni znani przedstawiciele tego sportu, m.in. Rosjanka Maria Szarapowa, Czeszka Petra Kvitova i Szwajcar Stan Wawrinka.

Złość spowodowaną śmiercią Floyda wyraziły też Amerykanka Coco Gauff oraz Japonka Naomi Osaka. Ta ostatnia zaznaczyła, że ludzie powinni jednak zrobić więcej w tej sprawie, niż tylko publikować zdjęcie czarnego kwadratu.

"Jestem rozdarta między wyśmiewaniem ludzi za to, że przez cały tydzień zamieszczali czarny kwadrat... i akceptacją tego, że mogli niczego nie opublikować, więc powinnam przyjąć tę minimalną liczbę okruchów chleba, które przekazali" - zaznaczyła na Twitterze zdobywczyni dwóch tytułów wielkoszlemowych i była liderka światowego rankingu.

Amerykańska Federacja Tenisowa (USTA) również zamieściła wspomniany czarny kwadrat i dołączyła do tego oświadczenie dotyczące sprzeciwu wobec rasizmu.

"Ogromnie rozczarowujące, wywołujące złość i łamiące serce jest to, z jakimi trudnościami musi się mierzyć społeczność o innym kolorze skóry w USA. Afroamerykańska społeczność jest integralną częścią tenisowej rodziny i USTA niezachwianie protestuje przeciw rasizmowi i wszelkiej niesprawiedliwości" - zaznaczono.

Już wcześniej wielu sportowców wyraziło sprzeciw wobec brutalności policji powiązanej z niesprawiedliwością rasową. Protesty trwają od ubiegłego tygodnia. Floyd zmarł po tym, jak jeden z policjantów, którzy go zatrzymali, brutalnie przyciskał mu kolanem szyję do ziemi. Mężczyzna krzyczał, że nie może oddychać, ale zostało to zignorowane.

Czytaj więcej:

USA: Zamieszki po śmierci Afroamerykanina. Tłum podpalił komisariat

USA: Aresztowano policjanta oskarżonego o zabicie George'a Floyda

Zabójstwo George'a Floyda. Sportowcy przerywają milczenie

Sky News: George Floyd próbował odmienić swoje życie po pobycie w więzieniu

Bokser Mayweather zaoferował sfinansowanie pogrzebu George'a Floyda

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama