Menu

Frontex wysyła posiłki do Grecji. Obawy przed falą uchodźców

Frontex wysyła posiłki do Grecji. Obawy przed falą uchodźców
Greckie służby graniczne potrzebują dodatkowej pomocy. (Fot. Getty Images)
Ze względu na otwarcie tureckich granic z UE, unijna służba ochrony granic Frontex wysyła posiłki do Grecji. Stopień zagrożenia na granicy turecko-greckiej Frontex podniósł do 'wysokiego'.
Reklama

Na prośbę Grecji Frontex wysyła dodatkowych funkcjonariuszy oraz sprzęt – poinformowała rzeczniczka Frontexu.

Od soboty na turecko-greckiej granicy zgromadziły się tysiące uchodźców, by wedrzeć się na obszar UE. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że "otworzy wrota", by wypuścić uchodźców, którzy chcą udać się do Unii Europejskiej. W wyniku tej zapowiedzi Grecja i Bułgaria wzmocniły ochronę granic.

Grecka policja użyła gazu łzawiącego i granatów dymnych, by powstrzymać uchodźców przed sforsowaniem granicy. Jak podał rząd w Atenach, przez ostatnie 24 godziny służbom udało się powstrzymać prawie 10 tys. uchodźców od nielegalnego przekroczenia granicy. Do tej pory zatrzymano ponad 130 osób.

Tysiące migrantów próbuje wedrzeć się na teren UE. (Fot. Getty Images)

Grecja zarzuca w Turcji, że celowo zorganizowała napływ migrantów na turecko-grecką granice – twierdził minister obrony Nikos Panagiotopoulos w niedzielę w greckiej telewizji, dokonując przeglądu oddziałów ochrony granic na granicznej rzece Ewros.

"Będziemy dalej wzmacniać ich siłę" – zapowiedział.

Tymczasem na Morzu Egejskim wzmaga się napływ migrantów: w niedzielę przed południem na wyspę Lesbos przybyło 400 migrantów, 58 na wyspę Chios i 30 na Samos.

Czytaj więcej:

Grecja chce umieścić pływające zapory przeciw imigrantom

Od 1 marca Niemcy otwierają rynek pracy dla osób spoza UE

  Komentarze
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.06.2020
  GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

  Sport


  Sport

  Reklama