Menu

"Frankfurter Allgemeine Zeitung": Polska przeżywa boom gospodarczy

"Frankfurter Allgemeine Zeitung": Polska przeżywa boom gospodarczy
Jak zauważają niemieccy komentatorzy, wyższym wzrostem gospodarczym może obecnie pochwalić się jedynie Malta. (Fot. Getty Images)
Konserwatywny niemiecki dziennik 'Frankfurter Allgemeine Zeitung' opisuje dziś boom gospodarczy, który przeżywa Polska. Wśród jego przyczyn wymienia m.in. konsumpcję wewnętrzną napędzaną programami socjalnymi i uszczelnienie systemu podatku VAT.
Reklama

"W żadnym innym kraju UE gospodarka nie rosła w ubiegłym roku tak szybko, jak na wschód od Odry. Zdaniem Komisji Europejskiej, również w 2019 roku Polska będzie liderem, jeśli nie liczyć Malty" - zauważa dziennik z Frankfurtu nad Menem.

Jako przyczynę boomu gospodarczego, na pierwszym miejscu "FAZ" wymienia napędzenie konsumpcji wewnętrznej poprzez program socjalny 500+ rządu PiS.

"Płatności te zmieniły budżety milionów rodzin, umożliwiając niektórym, po raz pierwszy od lat, zaplanowanie wakacji nad Bałtykiem. Nieznaczny wzrost wskaźnika urodzeń prawdopodobnie również jest związany z 500+" - wymienia gazeta, przypominając też, że od 2016 r. istnieje program Mieszkanie+, czyli budowa przez państwo mieszkań na wynajem dla osób o niższych dochodach z opcją późniejszego zakupu. Mimo to przewiduje się, że inflacja pozostanie poniżej poziomu 2 procent w 2019 r., a rząd może się pochwalić sporymi wpływami do budżetu - podkreśla "FAZ".

500+ wykluczyło z rynku pracy 100 tys. kobiet, ale rodziny wielodzietne zyskały dodatkowe fundusze. (Fot. Getty Images)

"Zatkanie luk w (systemie) podatku VAT daje państwu dodatkowy dochód w wysokości około 10 miliardów euro rocznie. Jest to mniej więcej tyle, ile Polska otrzymuje jako odbiorca netto z UE. Eksport stale rośnie. Obroty handlowe z najważniejszym partnerem, Niemcami, osiągnęły w 2018 r. 118 miliardów euro" - wylicza dziennik z finansowej stolicy Niemiec.

I jak zwraca uwagę, nawet jeśli Niemcy nadal osiągają nadwyżkę eksportową, dzisiejsze saldo polskiego handlu zagranicznego jest prawie zrównoważone. Największym eksporterem do Niemiec jest Volkswagen - koncern ma dwa zakłady pod Poznaniem. Cytowany przez "FAZ" Michael Kern, wieloletni dyrektor zarządzający Niemiecko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, nie postrzega już jednak Polski jako "montowni" Europy Zachodniej. "W kraju tym istnieją firmy, które w nadchodzących latach mogą urosnąć do rangi międzynarodowych graczy" - uważa Kern.

Sukces niesie jednak także ryzyko - ostrzega gazeta. Z powodu wprowadzenia 500+, 100 tys. kobiet opuściło rynek pracy. Najniższe od transformacji bezrobocie (3,8 proc.) oznacza też, że w Polsce zaczyna brakować pracowników. Lukę wypełnia na razie 1,5 mln Ukraińców, którzy mniej lub bardziej na stałe mieszkają w Polsce. Rząd próbuje jednak sprowadzić "gastarbeiterów" z Filipin, a w Warszawie widać pracujących w restauracjach Hindusów i Bengalczyków - opisuje "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"Ogólnie rzecz biorąc, marzenie, by dogonić Niemcy pod względem gospodarczym, nie jest już utopią" - konkluduje gazeta.

  Komentarze
  • Przemek
   19 August 2019, 12:57

   taki to boom, kostrzyn nad odra zarobki 2000-3000zl netto, za odra juz 1500 euro netto a ceny takie same, cuda na kiju

  • Realista
   19 August 2019, 13:20

   Uszczelnianie VAT czyli zapożyczanie się po to, aby spłacić część długów, m.in. 500+ za pomocą pieniędzy podatnika, które i tak są wyzyskiwane m.in. przez masę "podateczków". Reasumując, wygląda to dobrze na papierze i w teorii jest boom gospodarczy, a w praktyce będzie boom jak wszystko j*bnie na łeb i na szyję. Póki rządzi PoPis nie wracam do kraju, a swój kraj kocham.

  • TUSSSKKK
   19 August 2019, 14:26

   Tusk na papierza

  • Heydrich
   19 August 2019, 16:11

   Czyli że co ? Można napadać ? Szybka ustawka z ruskami a potem tradycyjna przebieżka po Polsce i Polkach i będą ustawieni znowu na lata . Zmniejszą nam populacje do tej jak w Rumunii i przynajmniej nie będzie problemu mieszkaniowego . Gdyby jeszcze taką samą opieką objęli funkcjonariuszy KK jak drzewiej naszych starszych braci w wierze to nawet może życie w nowej powojennej IV RP będzie łatwiejsze dla tych co ocaleją ...

  • Tom
   19 August 2019, 16:22

   Posiedzicie przy pustych garach na bezrobociu po brexicie dwa miesiące to inaczej będziecie śpiewać.

  • Pawel
   20 August 2019, 01:25

   boooooooooooooooooooooooooooooom to bedzie jak to sie zawali rozdawanie kasy podatnikow

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.08.2020
  GBP 4.901 złEUR 4.410 złUSD 3.724 złCHF 4.100 zł

  Sport


  Sport

  Reklama