Menu

Frankfurt: Czy powstanie basen "tylko dla muzułmanów"?

Frankfurt: Czy powstanie basen "tylko dla muzułmanów"?
Pomysł nie podoba się ani przedstawicielom liberalnych muzułmanów, ani lokalnym politykom. (Fot. Getty Images)
We Frankfurcie nad Menem powstał pomysł budowy basenu 'nur fuer Muslime'. W placówce miałaby m.in. obowiązywać segregacja płci. Idea budzi wiele kontrowersji - pojawiają się oskarżenia o utrudnianie integracji i polaryzację społeczeństwa.
Reklama

Pomysłodawcą inicjatywy basenu tylko dla muzułmanów jest 38-letni Abdullah Zeran, urodzony we Frankfurcie syn tureckich gastarbeiterów. Pracuje on jako dozorca i jest jednocześnie właścicielem manufaktury mydła.

"Kobiety i mężczyźni powinni pływać osobno. Lekcje pływania na basenach miejskich, oferowane kilka razy w tygodniu, w określonych godzinach wyłącznie dla kobiet, nie wystarczą. Muzułmanki powinny móc korzystać z pływalni, na której nie ma wyznawczyń innych religii" - przekonuje Zeran w jednym z wywiadów. Dodaje też, że postulowane przez niego rozwiązanie jest regułą obowiązującą w głównych nurtach islamu sunnickiego.

Zeran chciałby, by "jego" basen miał od 1 tys. do 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Oprócz pływalni dla dorosłych znalazłby się tam też brodzik dla dzieci, łaźnia, pomieszczenia masażu, restauracja oraz sala modlitw. Parcela na inwestycję kosztowałaby około 3 mln euro, a budowa pływalni około 100 mln euro. 

"Chcemy zbudować basen prowadzony zgodnie z zasadami islamu, na którym są szanowane wartości religijne. Najważniejsze będzie oddzielenie czasu pływania dla kobiet i mężczyzn. Trend ten widać już na wielu publicznych basenach. Niestety tylko przez 2-3 godziny. Uważamy, że wiele muzułmańskich kobiet, głównie ze środowisk migracyjnych, nie umie pływać" -  czytamy w opisie projektu na jednej z platform, na której można zabiegać o finansowanie społecznościowe.

Pomysłodawca chciałby, by "jego" basen miał od 1 tys. do 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni. (Fot. Getty Images)

"Ponadto, wiele kobiet nie chce przebywać na basenie z mężczyznami. Dodatkowo rośnie liczba muzułmanów, którzy chcą chodzić na basen tylko dla mężczyzn, ze względu na interpretację przepisów islamskich" - dodano.

Pomysł Zerana nie podoba się ani przedstawicielom liberalnych muzułmanów, ani lokalnym politykom. "Segregacja płciowa również nie miała żadnego znaczenia dla Mahometa. Jeśli chodzi o pływanie, nie ma uniwersalnych zasad dla muzułmanów. Każdy muzułmanin powinien mieć swobodę decydowania, czy i jak chce demonstrować swoją tożsamość religijną" - przyznała rozmowie z "Die Welt" wiceszefowa Związku Liberalno-Islamskiego, Frederike Gueler.

Socjaldemokratyczny deputowany do landtagu Hesji Turguta Yueksel, który sam urodził się w Turcji i zajmuje się w polityką integracyjną, nie zostawia na pomyśle basenu "tylko dla muzułmanów" suchej nitki. "Pan Zeran swoją propozycją dzieli społeczeństwo, polaryzując i szkodząc integracji" - podkreśla. 

Sprawca całej kontrowersji odnosi się do krytyki z pobłażliwością. "Przecież to tylko basen. To nie ma znaczenia. Jedni z nas chodzą w piątki do meczetu, inni w soboty do synagogi, a jeszcze inni w niedziele do kościoła. A mimo to wiele nas łączy" - przekonuje.

Czytaj więcej:

Co 2. Brytyjczyk: "Islam nie do pogodzenia z brytyjskimi wartościami"

Portal dla muzułmanek potajemnie finansowany przez brytyjskie ministerstwo

Muzułmanie w UK zorganizują pierwszą paradę równości

  Komentarze
  • Darecki
   22 listopada 2019, 17:51

   Co za kolejna durnota

  • Realista
   23 listopada 2019, 08:38

   To tylko pokazuje jacy muzlumani sa naprawde. Nigdy sie nie zasymiluja i nie maja takiego zamiaru. A durne kraje Europy Zachodniej wierza, ze bedzie inaczej.

  • W
   23 listopada 2019, 10:12

   Kiedyś już były hasła: "tylko dla Niemców". Historia toczy koło

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.10.2020
  GBP 4.939 złEUR 4.515 złUSD 3.851 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama