Menu

Francuski minister w "FT": Chcemy powiązania funduszu naprawczego z praworządnością

Francuski minister w "FT": Chcemy powiązania funduszu naprawczego z praworządnością
Jak zwrócił uwagę francuski minister, "Europa to nie tylko rynek, ale także projekt kulturowy i polityczny", dlatego "dostęp do pieniędzy musi być uzależniony od przestrzegania tych samych wartości". (Fot. Getty Images)
Francja będzie dążyć do tego, by dostęp do unijnego planu naprawy gospodarczej powiązany był z kwestią praworządności - oznajmił w rozmowie z 'Financial Times' nowy francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune.
Reklama

"Nie możemy powiedzieć francuskim, polskim, węgierskim i europejskim obywatelom, że możemy mieć solidarność finansową w Europie i nie dbać o to, jak przestrzegane są podstawowe zasady demokracji, wolności mediów i równych praw" - przekazał Beaune.

Jak przypomina "FT", podczas czterodniowego szczytu w lipcu poświęconemu pakietowi naprawczemu dla unijnych gospodarek po pandemii koronawirusa, przywódcy pozostawili charakter mechanizmu praworządności otwartym. Stało się tak wskutek oporu ze strony Warszawy i Budapesztu, które stwierdziły, że ten mechanizm jest niesprawiedliwie w nie wymierzony. Parlament Europejski wykluczył jednak udzielenie zgody na tego rodzaju budżet, bez powiązania go z praworządnością.

Beaune'a dodał, że sankcje finansowe są "czymś, co musimy rozwijać, ponieważ środki prawne i finansowe są najpotężniejszymi narzędziami" przeciwko naruszeniom praworządności. "Jeśli istnieją wątpliwości co do tego, jak silna jest UE w kwestii jej podstawowych wartości, to każdy obywatel będzie miał wątpliwości co do znaczenia tego projektu. Europa to nie tylko rynek, ale także projekt kulturowy i polityczny" - podkreślił.

Minister wskazał także, że podtrzymywanie praworządności jest dla UE "kwestią egzystencjalną". "Nie chodzi o to, że Zachód jest przeciwny Wschodowi, ani o to, by dać nauczkę krajom. Jeśli jest mechanizm praworządności, nie powinien on być skierowany ex ante wobec jednego kraju, ale jeśli jakiś rząd naruszy praworządność, powinny istnieć elementy sankcji - finansowe i prawne" - dodał.

Czytaj więcej:

Angela Merkel przedstawiła nową wizję UE. "Ekologia, przywództwo, wartości, praworządność"

Eurobarometr: Obywatele Unii Europejskiej są świadomi swoich praw

Europosłowie w PE: Nie udzielimy zgody na budżet bez powiązania z praworządnością

  Komentarze
  • Uff
   3 sierpnia, 10:15

   W koncu jakas dobra wiadomosc

  • Andre
   3 sierpnia, 10:31

   Jaka dobra co niby jest nie tak z praworzadniscia a na zachodzie hakas jest praworzadnisc😂

  • Preczzfaszyzmem
   3 sierpnia, 11:06

   Brawo!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama