Menu

Francja: Sceptycyzm wobec możliwości walki z islamizmem

Francja: Sceptycyzm wobec możliwości walki z islamizmem
Zdaniem wielu komentatorów, Francja nie dysponuje prawem, które zezwoliłoby na skuteczną walkę z separatyzmem i radykalizmem. (Fot. Getty Images)
Po obietnicach władz Francji, że ostro zabiorą się za terroryzm i wywrotową działalność islamistów, komentatorzy w tym kraju zwracają uwagę, że państwo prawa stwarza sytuację, w której 'islamiści wyciągają przeciw nam noże, a my im podajemy tarczę'.
Reklama

Oddając dwa dni temu wieczorem hołd brutalnie zamordowanemu przez islamistę nauczycielowi, prezydent Francji Emmanuel Macron powtórzył, że do skutku przeprowadzone będą akcje przeciwko radykalnemu islamizmowi politycznemu.

Podczas gdy niektórzy politycy wzywają do zmian w konstytucji, eksperci uważają, że oprócz ustawy zasadniczej skuteczną walkę z islamizmem hamują traktaty i prawo unijne.

W komentarzu dziennika "Le Figaro" zatytułowanym "Francuska tragedia" Vincent Tremolet de Villers wzywa, by "państwo prawa nie stało się zagrożeniem dla niewinnych i kamizelką kuloodporną dla winnego". "Islamiści – wskazuje publicysta - używają arsenału prawnego na swoją korzyść i przeciw tym, których chcą zniszczyć. Wyciągają przeciw nam kałasznikowy i noże, a my im podajemy tarczę".

W tym samym numerze "Le Figaro" Jean-Eric Schoettl, były sekretarz generalny Rady Konstytucyjnej, tłumaczy, że bardzo ścisłe ramy prawne paraliżują możliwości działania władz. "Śmiałe pomysły sposobów walki z islamizmem czy też powstrzymania presji migracyjnej, rozbijają się o mur praw podstawowych" – wskazuje ekspert. Jego zdaniem, "nieuczciwością jest proponowanie posunięć niemożliwych wobec ograniczeń konstytucyjnych i tych, które wynikają z traktatów".

Francja pogrążona jest w żałobie po brutalnym zabójstwie nauczyciela. (Fot. Getty Images)

Schoettl tłumaczy, że władze mają do wyboru przestrzeganie ograniczeń narzucanych przez teksty najwyższych trybunałów krajowych i europejskich albo "mogą walnąć pięścią", modyfikując konstytucję i zrywając, renegocjując lub jednostronnie zawieszając "niektóre z naszych zobowiązań europejskich w imię najwyższego interesu narodowego".

Dyrektor departamentu Opinie i Strategie Przedsiębiorstw instytutu badania opinii IFOP Jerome Fourquet informuje z kolei w "Le Figaro" o "piątej kolumnie dżihadystów czy islamistów, składającej się z kilku tysięcy zradykalizowanych osobników".

W niektórych miejscach "sympatycy radykalnego islamu osiągnęli masę krytyczną", pozwalającą na rozpętanie "konfliktu niskiej intensywności" z instytucjami Republiki, na narzucenie swych zasad na pewnych obszarach. "Ta masa sympatyków" może być "zmobilizowana, żeby na portalach społecznościowych prześladować przeciwników i propagować ideologię" radykalnego islamizmu – wskazuje Fourquet i ostrzega, że te zastępy "podważają fundamenty republikańskiego porządku".

Czytaj więcej:

Francja: Macron broni laicyzmu i zapowiada ustawę przeciwko separatyzmowi

Macron zapowiada nowe prawo i ostrzejsze zasady wobec separatyzmu islamskiego

Francja chce deportować poligamistów

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama