Menu

Francja: Marsz grup antyrasistowskich w Paryżu

Francja: Marsz grup antyrasistowskich w Paryżu
Podczas marszu odbyło się wiele ulicznych eventów. (Fot. Getty Images)
W Paryżu grupy antyrasistowskie zorganizowały wczoraj, w 58. rocznicę odzyskania niepodległości przez Algierię, marsz, który ma zwrócić uwagę władz we Francji na pomniki handlarzy niewolnikami lub brutalnych kolonizatorów oraz na ulice nazwane ich imionami.
Reklama

Marsz został zorganizowany przez stowarzyszenia mieszkańców biednych przedmieść Paryża, gdzie mieszkają duże grupy potomków mieszkańców byłych francuskich kolonii i imigranci oraz ich dzieci. Dołączyły do nich organizacje antyrasistowskie i broniące praw uchodźców i imigrantów.

Algieria do 1962 roku była francuską kolonią.

Organizatorzy marszu zamieścili oświadczenie w mediach społecznościowych, w których oskarżają rząd Francji o to, że "ignoruje pamięć ludów sprowadzonych do roli niewolników lub skolonizowanych na drodze masowych rzezi". Autorzy komunikatu chcą, by zmieniono nazwy ulic nazwanych na cześć kolonizatorów.

Jak dotąd we Francji nie doszło do obalania pomników, co dzieje się w USA i niektórych krajach europejskich, odkąd śmierć George’a Floyda, Afroamerykanina uduszonego przez policjanta podczas zatrzymania pod koniec maja, doprowadziła do fali protestów w USA i w wielu miejscach na świecie.

Również wczoraj, w podparyskim miasteczku Stains, zniszczono mural namalowany niedawno na cześć Floyda i Adamy Traore, który zmarł w areszcie 19 lipca 2016 roku, dwie godziny po zatrzymaniu w mieście Beaumont-sur-Oise w regionie Ile-de-France. Fresk został namalowany przez lokalnych artystów na zamówienie mera Stains Azzedine'a Taibi; widniał na nim napis "Przeciw rasizmowi i brutalności policji".

"Niestety obawiałem się tego rodzaju wandalizmu" - przekazał Taibi, który przyznał też, że od kilku tygodni anonimowe osoby grożą mu śmiercią przez telefony i w mailach.

Czytaj więcej:

Brytyjscy posłowie chcą do 10 lat więzienia za niszczenie pomników

Francja ma nowego premiera. Kim jest Jean Castex?

USA: Obalono pomnik Krzysztofa Kolumba w Baltimore

  Komentarze
  • Andrzej
   6 lipca, 10:50

   Czyli wyszkolone lewactwo z orgranizacji pana soroza atakuje teraz francje. Spoko. Musza sie tam czuc jak w domu, jak ryba w wodzie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama