Menu

Francja: 60 proc. firm nie może znaleźć pracowników

Francja: 60 proc. firm nie może znaleźć pracowników
Największe problemy rekrutacyjne ma budownictwo. (Fot. Getty Images)
Około 60 proc. francuskich firm zgłasza trudności ze znalezieniem pracowników. Większość przedsiębiorstw z powodu braku chętnych musiała zrezygnować z części projektów i likwidować zaplanowane miejsca pracy - wynika z badania agencji rządowej Pole emploi.
Reklama

Najnowsze badanie pokazuje, że w 2018 roku oraz pierwszych miesiącach 2019 roku firmy zlikwidowały ponad 200 tys. miejsc pracy z powodu braku odpowiednich pracowników. Głównym powodem likwidacji przewidzianych w planach firm miejsc pracy był brak kwalifikacji kandydatów lub ich brak motywacji do pracy.

Aby poradzić sobie z brakiem rąk do pracy, francuskie firmy - w tym Adecco, Accor, Sodexo i Korian - tworzą własne centra szkoleniowe.

"Jest duża różnica między umiejętnościami nabytymi podczas edukacji a potrzebami firm. Firmy muszą znaleźć nowe sposoby na rekrutację i samodzielnie szkolić pracowników. Umożliwia nam to ustawa o kształceniu zawodowym" - uważa prezes grupy Adecco na Francję i Europę Północną Christophe Catoir, cytowany przez dziennik ekonomiczny "Les Echos".

Problemy to brak kwalifikacji kandydatów lub ich brak motywacji do pracy. (Fot. Getty Images)

W ostatnich czterech latach we Francji stworzono ok. 1 mln nowych miejsc pracy, jednak na problemy rekrutacyjne skarży się coraz więcej firm.

Według badania "Data Emploi et Territoire", francuskie przedsiębiorstwa od lipca 2019 roku do końca czerwca 2020 roku zaplanowały 3,7 mln nowych miejsc pracy we Francji, co oznacza wzrost o 3,5 proc. w ciągu roku. W 2018 roku firmy wysłały do urzędów pracy 3,2 mln ofert.

Wśród sektorów z największymi problemami rekrutacyjnymi znajdują się: budownictwo (65 proc. niedobór pracowników), IT (63 proc.), logistyka (59 proc.), usługi medyczne i społeczne, hotele i restauracje, przemysł spożywczy, usługi dla firm (po 53 proc.).

Francuskie firmy skarżą się m.in. na brak kierowców ciężarówek. (Fot. Getty Images)

Francuskie firmy skarżą się na brak osób chętnych do opieki nad osobami starszymi (81 proc.), kierowców ciężarówek (76 proc.), specjalistów IT (67 proc), kelnerów (53 proc.), pracowników sprzedaży technicznej (55 proc.), pracownicy robót publicznych (58 proc.).

Stopa bezrobocia wyniosła we Francji 8,6 proc. w trzecim kwartale 2019 roku i jest najniższa od 10 lat.

Czytaj więcej:

Brexit: Wielka Brytania chce cztery razy więcej imigrantów w rolnictwie

Polski biznes chce imigrantów

Niedobory pracowników w przychodniach w UK na rekordowym poziomie

  Komentarze
  • Zbigniew k/Londynu
   11 stycznia, 10:24

   Moj kolega się właśnie przeprowadził do Nice niedaleko Marsylii mówi że jest jak w raju pracy od groma wymagany tylko angielski placa minimalna to 10.01 euro na godzinę
   ustanowiona przez rząd czyli tyle ile dopiero będzie w UK od kwietnia jednym słowem mają wyższą płacę jak w UK mieszkał w Londynie 13 lat i niczego się tam nie dorobił tylko grzyba

  • Michal
   11 stycznia, 11:04

   za mało imigrantów

  • Tosiek
   11 stycznia, 11:52

   Zbysiu, bylem w Nice na urlopie w pazdzierniku. Ceny sa kosmiczne w knajpach ( piwko 6-7e ) a ceny nieruchomosci zblizowe jak w dobrych lokalizacjach w UK ( moze nie Londek ) + masa turystow, przeludnione od nich zwlaszcza w sezonie to ocierasz sie o przechodniow. Za 10e/h do bedzie dalej klepal biede tj klepal w UK tam, tyle ze ma gwarantowana pogode, Hej

  • Ka
   11 stycznia, 14:16

   Zbyszek przez 13 lat doribiles sie grzyba? To ty jestes nieudacznik chyba. Jesztem z zona w uk od 2007 i nasz majatek oscyluje w granicach 2.5miliona zlociszy. A poza pieniedzmi doribilismy sie 2ki wspanialych dzieci. Wystarczylo pomyslec i miec oszczednosci pomiedzy 2009 a 2014. Pozdrawiam.

  • Do Ka
   11 stycznia, 16:10

   Sa trzy typy ludzi w uk mieszkajacy na pokoju zyjacy z dnia na dzien i nie odkladajacy nic, drugi typ to pewnie ty przyjechales zyles w trzydziestu na one bedroomie z dziewczyna na kolacje to do mcdonalda zeby taniej bylo i przez 10 lat na rowerze do pracy aby funcisza nie wydac kupiles wkoncu dom za kilka lat wycietych z zycia i teraz kozaczysz jaki to ty jestes.... a trzeci typ to ludzie ktorzy tu ZYLI! spokojnie bez stresu i spiny odkladali ogarneli sie doksztalcili i zyja swoim zyciemm tak jak ja

  • THC
   12 stycznia, 01:57

   Zbigniew k/Londynu: to super! cieszymy sie z toba! Spakowany? hue hue hue

  • Angole potrafią
   12 stycznia, 08:49

   W Nice masz sklepy co 1 km można piwo kupić 40 sztuk za 10 euro duży telewizor jedzenie jest tańsze niż w Polsce w francuskich marketach kerfur

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.04.2020
  GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Reklama