Menu

Francja ma nowego, najmłodszego w swojej historii premiera

Francja ma nowego, najmłodszego w swojej historii premiera
Nowy premier cieszy się sympatią francuskiego społeczeństwa. (Fot. Christian Liewig - Corbis/Getty Images)
Prezydent Emmanuel Macron mianował wczoraj na stanowisko premiera 34-letniego Gabriela Attala. Nowy szef rządu pełnił dotychczas funkcję ministra edukacji w gabinecie premier Elisabeth Borne, która w poniedziałek podała się do dymisji – poinformował Pałac Elizejski.
Reklama
Reklama

Młody i popularny w społeczeństwie Attal był faworytem do objęcia funkcji premiera jako bliski współpracownik prezydenta Macrona.

Nowy szef rządu ma nadać nowy impuls drugiej kadencji prezydenta w obliczu wzrostu znaczenia skrajnej prawicy we Francji i braku absolutnej większości partii prezydenckiej Odrodzenie (fr. Renaissance) w Zgromadzeniu Narodowym – podkreślają francuscy komentatorzy.

Attal jest najmłodszym premierem w najnowszej historii kraju. Deklaruje się jako homoseksualista.

Zgodnie z zapowiedziami Macrona podczas noworocznego wystąpienia, priorytetami nowego szefa rządu będą wzmocnienie produkcji przemysłowej w Europie oraz "wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego".

Nowy premier jest zaufanym współpracownikiem prezydenta Macrona.
(Fot. LUDOVIC MARIN/POOL/AFP via Getty Images)

Wywodzący się z Partii Socjalistycznej Attal był jednym z pierwszych lewicowych polityków, którzy opowiedzieli się za Macronem, gdy przyszły prezydent utworzył w 2016 roku partię En Marche!

Attal był od lipca 2023 roku ministrem edukacji, a wcześniej pełnił funkcję ministra ds. finansów publicznych. Podczas pierwszej kadencji prezydenckiej Macrona (2017-22) był sekretarzem stanu ds. młodzieży (2018–20), a następnie rzecznikiem rządu (2020–22).

Podczas sprawowania funkcji ministra edukacji Attal zaproponował m.in. pilotażowe wprowadzenie mundurków w kilku departamentach, a także opowiedział się za zakazem noszenia tradycyjnych muzułmańskich strojów w szkole.

We Francji prezydent ustala ogólne wytyczne polityki kraju, realizowanej podczas pięcioletniej kadencji, natomiast premier odpowiada za bieżące zarządzanie państwem. Szef rządu często płaci polityczną cenę za działania prezydenta.

Attal z ustępującą premier Elisabeth Borne. (Fot. LUDOVIC MARIN/AFP via Getty Images)

W ciągu 20 miesięcy urzędowania była szefowa rządu Elisabeth Borne podjęła się wprowadzenia bardzo niepopularnej reformy emerytalnej, a także uchwalenia kontrowersyjnej ustawy imigracyjnej. Ta regulacja, przyjęta w grudniu ubiegłego roku i wspierana przez skrajną prawicę, podzieliła obóz polityczny Macrona.

Nie posiadając większości w parlamencie, Borne decydowała się uchwalać wiele ustaw, w tym ustawę budżetową, na mocy art. 49.3 francuskiej konstytucji, umożliwiającego rządowi przyjmowanie ustaw z pominięciem ścieżki parlamentarnej. Takie działania spotykały się ze zdecydowanym sprzeciwem opozycji.

Skrajnie lewicowa Francja Nieujarzmiona już w poniedziałek zapowiedziała zgłoszenie wotum nieufności wobec nowego rządu.

    Komentarze
    • Jak
      10 stycznia 2024, 09:58

      Jak bedzie taki sam jak makaron to slabo to widze.
      Ale to bardzo dobry krok. Wiecej ludzi mlodych powinno byc w polityce. Jesetm za tym zeby byla jakas gorna granica wieku rzadzacych. Ostatnio same dziadki w podeszlym wieku decyduja o przyszlosci naszych dzieci.
      Granica wieku jak przy prawie jazdy i obowiazkowe co poroczne badania stabilnosci rzadzacych.
      Powaznie jak widze 80 latka potykajacego sie o wlasne nogi i wyglaszajacego pompatyczne mowy o swietnosci kraju to mna trzesie.
      Ludzie jaenak rozni sa.
      W zyciu by mi sie nie chcialo w tym wieku udawac waznego. Drink z palemka i plaza!

    • Raze
      10 stycznia 2024, 10:11

      Priorytetem nowego premiera będzie wzmocnienie produkcji przemysłowej… Wazeliny?

    • Chaz
      10 stycznia 2024, 11:41

      nie ma co sie cieszyc ciepły facet

    • Pompon
      10 stycznia 2024, 14:45

      Kolejny wychowanek WEF czego się spodziewac

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.01.2025
    GBP 5.1498 złEUR 4.2718 złUSD 4.1512 złCHF 4.5658 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama