Menu

Franciszek: Jan Paweł II bywał wprowadzany w błąd w sprawach skandali

Franciszek: Jan Paweł II bywał wprowadzany w błąd w sprawach skandali
Papież Franciszek podkreślił, że Jan Paweł II nie miał wiedzy o pewnych sprawach. (Fot. Getty Images)
Papież Franciszek oświadczył, że św. Jan Paweł II bywał wprowadzany w błąd w sprawach skandali w Kościele. Duchowny wydał komenatarz w kontekście sprawy księdza Marciala Maciela Degollado z Meksyku, założyciela zgromadzenia Legioniści Chrystusa, oskarżonego o pedofilię.
Reklama

Sprawę Maciela, zmarłego w 2008 roku, Franciszek przypomniał w wywiadzie dla telewizji meksykańskiej, którego zapis opublikował wczoraj Watykan.

Papież zdementował pojawiające się sugestie, jakoby polski papież miał podczas spotkania z ówczesnym prefektem Kongregacji Nauki Wiary kardynałem Josephem Ratzingerem zablokować postępowanie w sprawie kapłana z Meksyku. Kard. Ratzinger miał wtedy odpowiedzieć, że "wygrała druga strona".

Franciszek podkreślił, że Jana Pawła II nie było na tym spotkaniu kierownictwa Kurii Rzymskiej i szefów jej urzędów na temat sprawy Maciela.

Polskiego papieża oskarża się o milczenie w sprawie pedofilii i zatajanie skandali. (Fot. Getty Images)

"Jana Pawła II tam nie było" - zapewnił. Następnie dodał: "Także Jan Paweł II był czasem wprowadzany w błąd, to pewne". Tak było - dodał - w przypadku skandalu w Kościele w Austrii.

Odnosząc się do postępowania prowadzonego przez kard. Ratzingera wobec Maciela, Franciszek ocenił, że był on "odważny".

"Także Jan Paweł II był. Należy zrozumieć pewne zachowania Jana Pawła II, bo pochodził z zamkniętego świata, zza żelaznej kurtyny, gdzie panował komunizm" - dodał papież.

Podkreślił: "Panowała mentalność obronna. Musimy to dobrze zrozumieć, nikt nie może wątpić w świętość tego człowieka i jego dobrą wolę".

"Był wielki, był wielki" - oświadczył Franciszek.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama