Menu

Finlandia też będzie wysyłać samoloty po tanią siłę roboczą

Finlandia też będzie wysyłać samoloty po tanią siłę roboczą
Fińscy rolnicy pilnie potrzebują pracowników. (Fot. Getty Images)
W związku z przedłużeniem w Finlandii do połowy maja ograniczeń stanu wyjątkowego, w tym ruchu transgranicznego, wdrażane są rozwiązania, mające zapewnić sezonową siłę roboczą w krytycznych dla bezpieczeństwa dostaw obszarach. Władze kraju nie wykluczają rozwiązania brytyjskiego, czyli ściągania niewykwalifikowanych pracowników do pracy na roli samolotami.
Reklama

Według ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto, może się okazać, że "trzeba będzie zorganizować loty czarterowe". Minister podkreślił, że Finlandia potrzebuje m.in. ok. 1,5 tys. pracowników do pracy w rolnictwie, których nie można zastąpić krajowymi pracownikami, ponieważ niezbędne są specjalne umiejętności do pracy w pewnych dziedzinach. Chodzi np. o osoby, które od lat przyjeżdżają do prac w niektórych gospodarstwach i obsługują różne maszyny.

Haavisto przyznał, że rozmawiał w tej sprawie ze stroną ukraińską, a tamtejsze MSZ potwierdziło, że możliwe będzie odstąpienie od zakazu podróżowania dla Ukraińców, jeśli w Finlandii będzie zapotrzebowanie na pracowników.

W Finlandii pora niektórych zbiorów rozpoczyna się mniej więcej w połowie maja, a do tego czasu będą obowiązywać ograniczenia w transporcie transgranicznym, w tym w pasażerskim ruchu promowym do kraju.

Fiński rząd podejmie próbę ściągnięcia samolotem pracowników z Ukrainy - poinformowano. (Fot. Getty Images)

Jak podało ministerstwo pracy i spraw gospodarczych, zagraniczna siła robocza jest "szczególnie niezbędna" m.in. w rolnictwie, leśnictwie, rybołówstwie, sektorze leśnym, branży spożywczej, sektorze energetycznym, przemyśle morskim i przetwórstwie, budownictwie, przemyśle farmaceutycznym i technologii medycznych.

Jednocześnie zgodnie z wytycznymi rządu pracownicy sezonowi mają po przyjeździe do kraju pozostawać w warunkach podobnych do dwutygodniowej kwarantanny, a po stronie firm leży obowiązek zorganizowania transportu do miejsca kwarantanny oraz wcześniejsze przekazanie instrukcji w tym zakresie.

Według szacunków krajowych organizacji doradczych sektora rolnego oraz leśnego, w normalnych okolicznościach Finlandia potrzebuje średnio ok. 15-20 tys. pracowników sezonowych: zagranicznych oraz krajowych.

Problemy z brakiem dostępu do pracowników do pracy na roli zgłaszała również Polska, Wielka Brytania, Niemcy, Francja czy Hiszpania. Każdy z tych krajów obrał inną ścieżkę radzenia sobie z problemem, aby nie zabrakło żywności - Niemcy zaoferowały pracownikom sezonowym dodatkowe fundusze, podczas gdy Wielka Brytania organizuje loty czarterowe, aby ściągać ich do kraju.

Czytaj więcej:

Francuski rząd wzywa rodaków do pracy na roli

Rolnicy w UK będą wysyłać samoloty po tanią siłę roboczą z krajów UE

Polscy rolnicy proszą o pomoc. "Bez imigrantów zbiory są zagrożone"

Analitycy: Brak pracowników uderzy w ogrodnictwo, zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej

Hiszpania wprowadza ułatwienia dla imigrantów do pracy w rolnictwie

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 02.06.2020
  GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

  Sport


  Sport

  Reklama