Menu

Finlandia chce umocnić miano najbezpieczniejszego państwa świata

Finlandia chce umocnić miano najbezpieczniejszego państwa świata
Malownicze Helsinki - stolica najbezpieczniejszego państwa świata. (Fot. Thinkstock)
Fiński rząd przyjął w czwartek plan umacniania bezpieczeństwa wewnętrznego, który ma pomóc Finlandii zrealizować wizję najbezpieczniejszego kraju na świecie. Według rządu, największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa jest wykluczenie społeczne.
Reklama

W rządowym raporcie przypomniano, że według różnych wskaźników i szacunków Finlandia już jest oceniana jako najbezpieczniejsze państwo świata, a ta pozycja jest wynikiem pracy i rozwoju bezpiecznego, konkurencyjnego i dostatniego społeczeństwa.

Jednocześnie podkreślono, że w ostatnich latach poczucie bezpieczeństwa zmniejszyło się. Wpłynęły na to szerokie zmiany społeczne, a szczególnie czynniki powodujące niestabilność.

„Największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa wewnętrznego jest rozszerzające się i zróżnicowane wykluczenie” - czytamy w strategii zatytułowanej „Dobre życie – bezpieczna codzienność”. Według resortu spraw wewnętrznych, który przygotował ten dokument, skrajnym skutkiem wieloaspektowego wykluczenia jest wzmocnienie ruchów ekstremistycznych oraz radykalizacja postaw.

Z szacunków ujętych w dokumencie wynika, że powtarzające się problemy bezpieczeństwa dotyczą przede wszystkim małej grupy ludzi. Dla przykładu ponad połowa wszystkich przestępstw jest popełniana przez mniej niż 5 proc. społeczeństwa, a 10 proc. społeczeństwa doświadcza ponad dwóch trzecich przemocy.

Co piąty młody Fin (mężczyzna w wieku 20-24 lata) jest bez pracy i nie pobiera żadnej nauki. Odsetek takich młodych ludzi rośnie od 2011 r., a pozostawanie poza społeczeństwem wynika również z problemów ze zdrowiem psychicznym.

W raporcie zwrócono uwagę, że w najbliższej przyszłości zapobiec marginalizacji i wykluczeniu społecznemu może zatrudnienie (bezrobocie w Finlandii jest na poziomie ok. 7,5 proc.). Jednocześnie zauważono, że "gospodarczy dobrobyt jest dzielony nierównomiernie”.

Kluczowe kwestie, które wpływają na bezpieczeństwo, to zmiany globalnych uwarunkowań związanych z bezpieczeństwem, rozdrobnienie społeczeństwa, migracje, technologia oraz ekstremistyczne ruchy i ideologie. Dodatkowo imigracja ze stref objętych konfliktami może zwiększyć obecność międzynarodowych organizacji przestępczych i terrorystycznych.

Wizja najbezpieczniejszego kraju świata jest jednym z elementów programu koalicyjnego rządu Juhy Sipili, którego czteroletnia kadencja rozpoczęła się dwa lata temu.

Według opublikowanego w 2017 r. raportu konkurencyjności turystyki przygotowywanego co dwa lata przez Światowe Forum Ekonomiczne, Finlandia jest najbezpieczniejszym krajem świata i najbezpieczniejszym kierunkiem podróży dla turystów.

Finlandia zajęła pierwsze miejsce również w dwóch poprzednich edycjach rankingu. W przygotowaniu tego raportu brane są pod uwagę m.in. takie kryteria jak ocena działania policji, wskaźnik przestępczości oraz zagrożenia terrorystyczne.

Raport został opublikowany przed atakiem nożownika w Turku z połowy sierpnia, kiedy zginęły dwie osoby, a osiem zostało rannych. Zdarzenie to zostało uznane za pierwszy akt terrorystyczny w Finlandii. 

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 01.04.2020
  GBP 5.159 złEUR 4.569 złUSD 4.170 złCHF 4.324 zł

  Sport


  Reklama