Menu

"Financial Times": Hongkońska ustawa o ekstradycji powinna być odrzucona

"Financial Times": Hongkońska ustawa o ekstradycji powinna być odrzucona
Nastroje społeczne w Hongkongu są bardzo niestabilne. (Fot. Getty Images)
Ustawa ekstradycyjna, która miałaby zezwalać władzom Hongkongu na przekazywanie osób oskarżonych o poważne przestępstwa do Chin kontynentalnych, powinna być w całości odrzucona - podał w komentarzu redakcyjnym brytyjski 'Financial Times'.
Reklama
Reklama

W sobotę ogłoszono zawieszenie prac nad tym projektem, co - według dziennika - było "mądrym" krokiem.

"FT" uważa, że wdrożenie ustawy groziłoby np. przekazywaniem dysydentów władzom Chin kontynentalnych na podstawie sfabrykowanych zarzutów. Również przedsiębiorcy działający w Hongkongu mogliby być "ciągani po posłusznych chińskich sądach" - kontynuuje gazeta. Zaufanie do prawa, które skłania biznesmenów do zakładania w Hongkongu swych regionalnych przedstawicielstw, mogłoby zostać podkopane - dodaje "FT".

Wczoraj na ulice miasta wyszło ponad 2 mln ludzi. (Fot. Getty Images)

Swojej reakcji na ostatnie wydarzenia w Hongkongu powinny przyjrzeć się państwa Zachodu - podkreśla dziennik. Wielka Brytania nie przemilczała tej sytuacji, jednak reakcja instytucji i polityków amerykańskich była bardziej zdecydowana - zauważa.

"Podczas gdy rosnące w siłę Chiny liczą na przeniesienie swojego systemu i wpływów nie tylko do Hongkongu, ale szerzej - do Azji, zachodnie kraje powinny bardziej otwarcie stanąć w obronie znajdujących się w niebezpieczeństwie demokracji" - wskazuje "FT".

Gazeta ocenia też, że należy zbadać działania policji, która w ubiegłą środę wykorzystała gumowe kule, by rozproszyć uczestników demonstracji w Hongkongu.

"FT" zwraca uwagę, że protestujący wzywają szefową hongkońskiej administracji Carrie Lam do rezygnacji z urzędu, jednak - według gazety - mogłoby to wiązać się z ryzykiem zamienienia jej przez Pekin na kogoś bardziej bezwzględnego.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.04.2021
  GBP 5.3937 złEUR 4.5933 złUSD 3.8986 złCHF 4.1428 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama