Menu

"Fakt": W Polsce na potęgę podrabia się żywność

"Fakt": W Polsce na potęgę podrabia się żywność
Rządowy regulator odkrył, że więcej niż połowa produktów w sklepach miała niezgodny z informacją na opakowaniu skład. (Fot. Getty Images)
Około 50 miliardów złotych - tyle rocznie Polacy wydają na jedzenie, które jest zafałszowane - podaje dziennik 'Fakt', powołując się na niepublikowany raport Inspekcji Handlowej z kontroli żywności w 2018 r.
Reklama

Dziennik podaje, że w ponad połowie badanych na polskim rynku spożywczym przypadków wykryto nieprawidłowości. "Sklepy sprzedają nam jedzenie, którego skład nie zgadza się z tym, co napisano na etykiecie, zdarza się, że jest przeterminowane czy wręcz zepsute. Eksperci mają na to sposób, chcą powołania policji ds. żywności" – przekazała gazeta.

"Fakt" podaje, że wyniki kontroli Inspekcji Handlowej potwierdzają, że zdarzają się przypadki sprzedaży np. mielonej wołowiny, która jest wieprzowiną, czy kebabu baraniego bez baraniny. Inspektorzy przeprowadzili w zeszłym roku 2 158 kontroli w hurtowniach, sklepach, na targowiskach i w lokalach gastronomicznych. W 54 proc. przypadków znaleźli złe jedzenie.

"Najwięcej produktów o niewłaściwej jakości, w tym zafałszowanych, stwierdzono w przypadku ryby i przetworów rybnych (35,1 proc. nie odpowiadało przepisom), wyrobów garmażeryjnych (25,3 proc.), miodu (23,7 proc.)" – podaje "Fakt" za tym raportem.

Pomimo licznych kontrowersji, polska żywność wciąż odbiega jakością od zachodniej. (Fot. Getty Images)

Eksperci twierdzą, że sytuację mogłoby poprawić powołanie nowej, wzmocnionej służby kontrolującej żywność.

"Trwają prace nad połączniem Inspekcji Handlowej i Inspektoratu Jakości Handlowych Artykułów Rolno-Spożywczych. Dobrze, by nowa inspekcja uzyskała parapolicyjne uprawnienia" – przekazał dziennikowi dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner.

Wyjaśnił, że wtedy mogłyby np. kontrolować samochody przewożące żywność. "Przeciętny Polak nie ma narzędzi, by sprawdzić, czy sprzedawana żywność jest takiej jakości jak deklaruje producent" – dodał Gantner.

Czytaj więcej:

Dieta Polaków: Więcej cukru i mięsa, mniej warzyw i owoców

"Rzeczpospolita": Inteligentne ule, żywność z robaków i weganie na giełdzie

Krewetkowa rewolucja w Polsce. "Ochronią ludzi i jedzenie"

  Komentarze


  • Jan
   12 października, 17:58

   To jest ta Polska zdrowa zywnosc. Ja juz dawno zrezygnowlem z jej kupowania. Szerokim lukiem omijam wedliny, a szczegolnie kielbase . Wiem z czego to powstaje

  • Tosiek
   13 października, 00:06

   Przydaloby sie wspomniec o dodatkach E do żywności oraz przekreconych suplementach. Wszystko mozna przeczytac na stronie rzadowej NIKu. Cos Cie pislamisci zrobili ze takie rzeczy sie dzieje? Depopulacja Polaków, trucie w bialy dzien? Panie Ardanowski gdzie jest agencja ds bezpieczenstwa żywności? A idzcie w pisdu! Dzis glosuje na Konfederacje!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.11.2019
  GBP 4.948 złEUR 4.264 złUSD 3.862 złCHF 3.880 zł

  Sport


  Reklama