Menu

Facebook wydał przewodnik kulinarny po Krakowie

Facebook wydał przewodnik kulinarny po Krakowie
Publikacja powstała na podstawie opinii zebranych przez cztery społeczności facebookowe. (Fot. krakow.pl)
Facebook we współpracy z miastem Krakowem wydał przewodnik kulinarny po Krakowie. Dziewiąta na świecie tego typu publikacja Facebooka ma formę zarówno drukowaną, jak i elektroniczną. Wydawnictwo zawiera opisy restauracji i kawiarni rekomendowanych przez internautów.
Reklama
Reklama

Facebook we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa przygotował przewodnik z okazji piastowania przez Kraków tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019.

Publikacja powstała na podstawie opinii zebranych przez cztery społeczności facebookowe: Krakowskie Wieści Spożywcze, Krakowscy Foodies/Jedlingi w Krakowie, Krakowska Kooperatywa Kawowa oraz Weganie i wegetarianie Kraków. Każda z grup liczy kilka tysięcy osób oceniających menu w krakowskich lokalach gastronomicznych. Pełny tytuł publikacji to "Kraków. Przewodnik społeczności Facebooka po Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019".

Przewodnik w wersji drukowanej ukazał się w ponad 10 tys. egzemplarzy, które można już znaleźć m.in. w krakowskich restauracjach i kawiarniach oraz punktach InfoKraków. Publikacja w formie elektronicznej jest dostępna na Facebooku oraz pod adresem https://cityguides.fb.com/.

"Jesteśmy dumni, bo to dziewiąty na świecie przewodnik i pierwszy w Polsce, który stworzyliśmy wspólnie ze społecznościami facebookowymi. To też pierwszy przewodnik, który koncentruje się tylko na gastronomii" – podkreślił dyrektor Facebooka w Europie Środkowo-Wschodniej, Robert Bednarski.

W Krakowie nie brakuje miejsc z doskonałą kuchnią. (Fot. Getty Images)

W jego ocenie, liczący 130 stron przewodnik zawiera wybór "miejsc sprawdzonych przez tysiące ludzi tworzących społeczności Facebooka". "Jest to kwintesencja tego, co jest najlepsze w Krakowie, co warte polecenia mieszkańcom i tym milionom, które co roku odwiedzają miasto" – podkreślił.

Poinformował także, że do grup na Facebooku należy dziś ponad 1,4 miliarda ludzi na całym świecie. "Każda z nich integruje ludzi wokół rzeczy dla nich ważnych, i choć działają online, to ich wpływ i aktywność często wychodzą poza sieć. Może to być wspólna gra w piłkę, spotkania świeżo upieczonych mam, wspólne zawody grup wędkarskich, czy poznawanie nowych smaków i miejsc na gastronomicznej mapie miasta" – opisywał dyrektor Facebooka w Europie Środkowo-Wschodniej.

Pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski zaznaczył, że Kraków jest miastem kreatywnym, także w dziedzinie gastronomii. "Nie przypadkiem gastronomia należy też do jednej z siedmiu dziedzin kreatywnych UNESCO. Pomysłowość krakowian w tej dziedzinie jest faktem i ma swoje wielowiekowe tradycje, dość powiedzieć, że legendarna uczta u Wierzynka jest jedną z najbardziej znanych krakowskich legend" – zaznaczył.

W wydanie przewodnika zaangażowana była Fundacja Sztuk Wizualnych, która odpowiada m.in. za skład publikacji.

W czerwcu zeszłego roku Europejska Akademia Gastronomiczna jednomyślnie zdecydowała, że Kraków będzie Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej 2019. W ścisłym finale starań o ten tytuł stolica Małopolski pokonała Lizbonę. Europejska Akademia Gastronomiczna po raz pierwszy przyznała taki tytuł.

Jako Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej 2019 Kraków organizuje różnorodne wydarzenia o tematyce kulinarnej, a 9 października w Centrum Kongresowym ICE odbędzie się Kongres Gastronomiczny z udziałem najwybitniejszych szefów kuchni na świecie i specjalistów - będą oni mówić m.in. o kreowaniu smaku, zdrowym żywieniu, aspektach socjologicznych i psychologicznych gotowania i kuchni.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.08.2021
  GBP 5.3553 złEUR 4.5555 złUSD 3.8485 złCHF 4.2454 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama