Menu

Facebook będzie musiał usuwać komentarze uznane za nielegalne

Facebook będzie musiał usuwać komentarze uznane za nielegalne
Komentarze będą usuwane na życzenie państwa. (Fot. Getty Images)
Prawo UE nie stoi na przeszkodzie, by nakazać dostawcy usług hostingowych, takiemu jak Facebook, usunięcia ani zablokowania dostępu na całym świecie do komentarzy lub informacji uznanych za mający bezprawny charakter - orzekł wczoraj Trybunał Sprawiedliwości UE.
Reklama

Eva Glawischnig-Piesczek, przewodnicząca klubu parlamentarnego austriackich Zielonych, pozwała Facebook Ireland przed sądami w swoim kraju. Wniosła ona o nakazanie Facebookowi usunięcia komentarza opublikowanego przez pewnego użytkownika na tym portalu społecznościowym, naruszającego jej cześć, a także twierdzeń identycznych lub o równoznacznej treści.

Przedmiotem sprawy był udostępniony przez użytkownika na jego osobistej stronie artykuł z austriackiego internetowego czasopisma informacyjnego oe24.at pt. "Zieloni za utrzymaniem dochodu minimalnego dla uchodźców".

Po udostępnieniu Facebook wygenerował podgląd oryginalnej witryny zawierający tytuł i krótkie streszczenie materiału, a także fotografię Glawischnig-Piesczek.

Ten sam użytkownik opublikował również, w odniesieniu do tego artykułu, komentarz zredagowany w słowach, co do których sądy austriackie stwierdziły, że mogły naruszać cześć Glawischnig-Piesczek, znieważyć ją i zniesławić. Wpis ten mógł być wyświetlany przez każdego użytkownika Facebooka na świecie.

W tej sytuacji Sąd Najwyższy Austrii zwrócił się do TSUE o dokonanie wykładni dyrektywy o handlu elektronicznym. Zgodnie z tą dyrektywą, dostawca usług hostingowych, taki jak Facebook, nie jest odpowiedzialny za publikowane informacje w przypadku, gdy nie wie o ich bezprawnym charakterze lub gdy niezwłocznie podejmuje działania w celu ich usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do nich, gdy tylko się o tym dowie.

We wczorajszym wyroku TSUE odpowiedział Sądowi Najwyższemu Austrii, że dyrektywa o handlu elektronicznym nie stoi na przeszkodzie temu, aby "sąd państwa członkowskiego mógł nakazać dostawcy usług hostingowych usunięcie informacji, które dostawca ten przechowuje i których treść jest identyczna z treścią informacji uprzednio uznanej za mającą bezprawny charakter, lub zablokowanie dostępu do tych informacji, niezależnie od tego, kto wnioskował o przechowywanie tych informacji".

Co więcej, TSUE orzekł, że może to dotyczyć dostępu na całym świecie, a nie tylko na terytorium UE.

Czytaj więcej:

Facebook odrzucił polski pozew, tłumacząc się nieznajomością języka polskiego

"DGP": O czym nie porozmawiasz na Facebooku

  Komentarze
  • George
   4 października 2019, 15:53

   Czyli TSUE zaczynac buc KC UE I bedzie cenzurowal wszystkie wypowiedzi

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama