Facebook przekazał 1 mln funtów muzeum kryptologii w Bletchley Park
Jak poinformował Facebook, darowizna jest uznaniem znaczenia Bletchley Parku jako "duchowego domu nowoczesnej informatyki". Steve Hatch, wiceprezes firmy odpowiedzialny za region północnej Europy, powiedział, że prace firmy w zakresie nowych technologii, w szczególności nad sztuczną inteligencją, nie byłyby możliwe bez osiągnięć pioniera informatyki Alana Turinga i zespołu w Bletchley Park. "Mamy nadzieję, że Bletchley Park, pozostając czynne, będzie inspirować następne pokolenia inżynierów" - dodał.
W sierpniu Bletchley Park Trust, instytucja zarządzająca placówką, poinformowała, że wskutek epidemii koronawirusa, spodziewa się w tym roku straty w wysokości 2 mln funtów i prawdopodobnie nie będzie miało innego wyjścia, niż zwolnić część pracowników. Stacja BBC podawała, że zagrożona jest jedna trzecia ze 118 etatów.
Bletchley Park, podobnie jak wszystkie inne brytyjskie muzea, było zamknięte od końca marca do początku lipca, ale wytyczne dotyczące dystansu społecznego powodują, że liczba zwiedzających jest ograniczona.
Leżąca ok. 80 km na północny zachód od Londynu posiadłość Bletchley Park w czasie II wojny światowej była siedzibą brytyjskich kryptologów, którzy zajmowali się przechwytywaniem i odczytywaniem tajnych depesz państw Osi, głównie niemieckich. Odszyfrowywano tam m.in. wiadomości przesyłane przez niemiecką maszynę Enigma, w złamaniu której wydatny udział mieli polscy kryptolodzy. W szczytowym momencie, pod koniec wojny, w Bletchley Park pracowało prawie 10 tys. osób. W 1994 r. posiadłość przekształcono w muzeum.
Czytaj więcej:
Sir Dermot Turing nagrodzony polskim odznaczeniem państwowym
Brytyjskie muzeum kryptologii w "poważnych tarapatach"