Menu

Fabryki aut w Polsce stoją i zwalniają

Fabryki aut w Polsce stoją i zwalniają
Koronawirus coraz bardziej osłabia przemysł motoryzacyjny w Polsce. (Fot. Getty Images)
Covid-19 bije w produkcję pojazdów. W samym Volkswagen Poznań pracę straci 450 osób - informuje dzisiejsza 'Rzeczpospolita'.
Reklama

Jak czytamy, koronawirus spowodował w marcu 55-procentowy spadek sprzedaży aut osobowych w UE i coraz bardziej osłabia przemysł motoryzacyjny w Polsce.

Gazeta informuje, że Volkswagen Poznań, największy w kraju producent samochodów, szykuje zwolnienia z powodu spadku zamówień i perspektywy zmniejszenia produkcji. Pracę ma stracić ok. 450 osób, głównie zatrudnionych na czas określony w zakładach w Poznaniu, Wrześni i Swarzędzu.

"Kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji będą miały jednak dotychczasowe oceny pracowników, współpraca i ich zaangażowanie" - wyjaśnia "Rzeczpospolitej" Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań.

VW Poznań szykuje zwolnienia z powodu spadku zamówień i perspektywy zmniejszenia produkcji. (Fot. Getty Images)

Dziennik podał, że zwolnień mogą się też spodziewać poddostawcy, bo firma nie ukrywa, że zapotrzebowanie na części będzie mniejsze. Volkswagen Poznań na razie jako jedyny w Polsce producent samochodów osobowych i dostawczych wznowił produkcję zatrzymaną w marcu przez epidemię.

Dodano, że pozostałe fabryki aut nadal stoją. W zakładzie Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Poland w Tychach kolejny raz przedłużono przestój. Jak informuje Beata Dziekanowska, rzecznik FCA, nowy termin uruchomienia zakładu to 24 maja.

"Ale i ten jest mocno wątpliwy. Według firmy analitycznej AutomotiveSuppliers.pl, przed kilkoma dniami europejscy dostawcy FCA mieli otrzymać informacje, że tyski zakład wznowi produkcję dopiero 1 czerwca. Nie pracuje także należąca do Groupe PSA gliwicka fabryka Opla. Zakład został już przygotowany do wznowienia produkcji, ale Francuzi wstrzymują się z decyzją. Tu także przerwa może potrwać do czerwca" - czytamy.

Zaznaczono, że wczoraj ruszyła fabryka silników w Tychach, ale kolejnym problemem będzie prawdopodobne wyhamowanie oddania budowanej przez PSA w Gliwicach fabryki pojazdów dostawczych. Kolejne zwolnienia mogą być kwestią czasu. 

Czytaj więcej:

Idą potężne straty i zwolnienia

MOT: Przegląd techniczny auta w UK "odroczony o 6 miesięcy"

Milion osób wyląduje na bruku

Raport: W marcu 40 proc. mniej rejestracji nowych aut niż rok temu

W UK sprzedaż nowych aut spadła o 97 proc.

  Komentarze
  • Arek
   20 maja, 00:08

   A to co tutaj inaczej? Pozdrawienia min dla Mclarena.

  • Gosc
   22 maja, 09:37

   Fajnie to brzmi fabryki aut w Polsce haha, a ile polskich produkuje się na świecie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama