Menu

FIFA ukarała Argentynę. Poszło o Falklandy

FIFA ukarała Argentynę. Poszło o Falklandy
Transparent został pokazany na stadionie w obecności 52 tysięcy widzów (Fot. Getty Images)
Argentyńska Federacja Piłkarska została ukarana przez FIFA grzywną w wysokości 30 tysięcy franków szwajcarskich za baner o treści 'Falklandy są argentyńskie'. Wywiesili go piłkarze tej reprezentacji przed towarzyskim meczem ze Słowenią 7 czerwca.
Reklama

Spotkanie w mieście La Plata, na północ od Buenos Aires (gospodarze wygrali 2:0), było dla "Albicelestes" etapem przygotowań do mundialu w Brazylii, gdzie zajęli drugie miejsce. Transparent został pokazany na stadionie w obecności 52 tysięcy widzów. Przed banerem z tym hasłem sfotografowała się cała kadra, łącznie z rezerwowymi.

Demonstracja popierająca roszczenia Argentyny do archipelagu nazywanego po angielsku Falklandami (hiszpańska nazwa to Malwiny) nie była niczym nowym, ale nabrała mocniejszego brzmienia w perspektywie mistrzostw świata w Brazylii.

Falklandy od 1833 roku należą do Imperium Brytyjskiego. W 1982 roku rządząca wówczas Argentyną junta wojskowa zdecydowała się zająć archipelag. Doszło do trwającej 74 dni wojny z Wielką Brytanią, której premierem była wówczas Margaret Thatcher. Zginęło w niej 649 żołnierzy argentyńskich i 258 brytyjskich. Konflikt zakończył się porażką argentyńskich generałów, których reżim upadł rok później.

Jednak także demokratyczne władze Argentyny nie zrezygnowały z roszczeń do położonych 500 km od wybrzeża Patagonii Falklandów, archipelagu składającego się z dwóch dużych i wielu mniejszych wysp.

W 2013 roku na Falklandach odbyło się referendum, w którym przytłaczająca większość głosujących opowiedziała się za utrzymaniem dotychczasowego statusu wysp, czyli terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.01.2020
  GBP 5.031 złEUR 4.246 złUSD 3.831 złCHF 3.954 zł

  Sport


  Reklama