Menu

Extinction Rebellion planuje 12-dniowy protest przed wyborami

Extinction Rebellion planuje 12-dniowy protest przed wyborami
Aktywiści nie dają za wygraną... (Fot. Getty Images)
Aktywiści z organizacji Extinction Rebellion (XR), którzy domagają się podjęcia działań zapobiegających zmianom klimatu, planują 12-dniowy protest przed wyznaczonymi na 12 grudnia wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii.
Reklama

Protesty przeprowadzone przez nią w Londynie w październiku poważnie zakłóciły życie w brytyjskiej stolicy.

Organizacja zapowiedziała wczoraj, że będzie organizować ogólnokrajowe i lokalne protesty przez 12 dni przed 12 grudnia, aby głosowanie w tym dniu stało się "pierwszymi wyborami w sprawie zmian klimatycznych". Rzecznik XR Rupert Read zapewnił, że celem będą politycy, a nie zwykli ludzie, nie wyjaśnił jednak, jaka będzie forma protestu.

"Chcemy wywierać presję na polityków i kandydatów w całym kraju, aby zrobili właściwą rzecz i uczynili z działań na rzecz klimatu priorytet. To muszą być wybory w sprawie klimatu. Parlament, który zostanie wybrany w przyszłym miesiącu, może zasiadać potencjalnie przez pięć lat, a to będzie kluczowy czas dla redukcji emisji" - wyjaśnił.

Inna aktywistka XR Marijn van der Geer powiedziała, że organizacja nie będzie wystawiać w wyborach własnych kandydatów, ale też nie planuje zakłócania samego procesu wyborczego. "Będziemy zachęcali członków, aby uczestniczyli w spotkaniach w ich okręgach wyborczych i ciągle pytali kandydatów o ich plany dotyczące sytuacji kryzysowej związanej z klimatem i ochroną środowiska" - wyjaśniła.

Read odniósł się też do środowego wyroku sądu, który uznał, że zakaz zgromadzeń XR, który w czasie październikowych protestów wydała policja, był niezgodny z prawem. Powiedział, że organizacja nie będzie składać pozwów zbiorowych przeciw policji w związku z nieuzasadnionymi aresztowaniami, ale poszczególni członkowie mogą składać indywidulane pozwy.

Po wprowadzeniu przez policję zakazu, co miało miejsce na początku drugiego tygodnia protestów, aresztowano ponad 400 aktywistów. Natomiast w czasie całej dwutygodniowej akcji XR w Londynie zatrzymano 1 828 osób, z czego ponad 160 postawiono zarzuty.

Cressida Dick, komisarz londyńskiej policji metropolitalnej, poinformowała, że dwutygodniowe protesty Extinction Rebellion kosztowały podatników 21 mln funtów, z czego 3,5 mln to dodatki dla policjantów za pracę w nadgodzinach, a 6 mln - koszt ściągnięcia i wynagrodzenia dodatkowych funkcjonariuszy z innych regionów kraju.

Czytaj więcej:

Aktywiści Extinction Rebellion pobici przez pasażerów. Próbowali zablokować odjazd metra

Extinction Rebellion zapowiada paraliż Londynu na święta

Londyn: Extinction Rebellion wygrywa w sądzie z policją

  Komentarze
  • A krzyku było że ho ho
   9 listopada 2019, 19:16

   Jest video w sieci jak protester na stacji na dach pociągu wlazł i protestował. A jakiś ziomek z budowy spóźniony mocno do roboty podskoczył, złapał go za noge i tarabachnął na platforme protesterem. I wtedy tłum skoczył na protestera i mu nakładli jesiennych żółtych liści.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama