Menu

Europejski przemysł motoryzacyjny apeluje o umowę handlową z UK

Europejski przemysł motoryzacyjny apeluje o umowę handlową z UK
Europejska branża motoryzacyjna może stracić w ciągu kolejnych 5 lat nawet 110 mld euro, jeśli utraci swobodny dostęp do brytyjskiego rynku. (Fot. Getty Images)
Brak umowy o wolnym handlu z Wielką Brytanią z końcem 2020 r. przełoży się w ciągu następnych pięciu lat na ponad 100 mld euro strat dla europejskiego sektora motoryzacyjnego - alarmują główne organizacje branży automotive i apelują o zawarcie tej umowy.
Reklama

Z końcem 2020 r. mija okres przejściowy, w którym po Brexicie zasady handlu z Wielką Brytanią są utrzymywane bez zmian. Przemysł motoryzacyjny wzywa więc po raz kolejny do niezwłocznego zawarcia umowy o wolnym handlu (FTA). Bez umowy zawartej do 31 grudnia 2020 r, obie strony byłyby zmuszone do handlu na tak zwanych niepreferencyjnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), w tym 10 proc. cła na samochody osobowe i do 22 proc. na samochody dostawcze i ciężarowe.

Wiodące organizacje branży motoryzacyjnej, jak Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) i Europejskie Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych (CLEPA) wraz z 21 stowarzyszeniami krajowymi, w tym brytyjskim SMMT, czy polskim SDCM ostrzegają, że sektor ten w przypadku braku umowy czekają wyjątkowo trudne chwile.

"Brexit bez umowy zakłóciłby zintegrowany łańcuch dostaw w branży motoryzacyjnej i uderzyłby w przemysł w krytycznym momencie. Wpływ będzie odczuwalny daleko wykraczając poza same dwustronne strumienie handlowe, przekładając się na utratę miejsc pracy i możliwości inwestycyjne" - oceniła Sekretarz Generalna CLEPA Sigrid de Vries.

Przypomniała, że sektor motoryzacyjny jest największym prywatnym inwestorem w badania i rozwój w UE, przeznaczając na ten cel 60 miliardów euro rocznie, a motoryzacja tworzy co piętnaste miejsce pracy w Europie.

"Potrzebujemy umowy, która utrzyma globalną konkurencyjność tego sektora. Stąd tak ważne jest, by negocjatorzy po obu stronach kanału zrobili obecnie wszystko co w ich mocy, aby nie dopuścić do braku porozumienia pod koniec okresu przejściowego" - podkreśliła de Vries.

Według nowych obliczeń branży, brak umowy o wolnym handlu z Wielką Brytanią kosztowałby paneuropejski sektor motoryzacyjny około 110 miliardów euro w postaci utraconych przychodów w ciągu następnych pięciu lat, narażając na ryzyko miejsca pracy w sektorze, który zatrudnia miliony osób.

Cła uderzą w producentów części motoryzacyjnych, którzy z jednej strony dostarczają je na potrzeby produkcji samochodów, a z drugiej w celu napraw i ich serwisowania podczas całego okresu eksploatacji. Wszystko to spowodowałoby wzrost kosztów produkcji, co prawie na pewno finalnie musiałyby zostać przeniesione na konsumentów i miałoby wpływ na popyt, powodując dalsze problemy przemysłu motoryzacyjnego - alarmuje branża.

Jej oczekiwania to umowa zapewniająca zerowe cła i odpowiednie reguły pochodzenia.

Czytaj więcej:

"Rzeczpospolita": Rośnie liczba właścicieli aut przyłapanych bez polisy OC

W UK alkomat w aucie zablokuje silnik?

Raport: W Polsce odradza się rynek handlu używanymi samochodami

Ekspert: Koszt i data uruchomienia polskiego auta elektrycznego "nierealne"

  Komentarze
  • Jan
   14 września, 14:50

   Zaczyna się. Okaże się teraz ze to Unia ma większy interes w umowie handlowej niż UK i będzie o nią zabiegać a Borys będzie stroił fochy.

  • Przemko
   14 września, 18:12

   ha. haha. haha. hahaha. buhahahaha. Borys coraz bardziej hardzieje, a eurokołchoz już zaczyna szlochać! no nie można było dać angolom mocniejszych kart do ręki - tuż na finiszu negocjacji. będzie ciekawie! tego nawet ja się nie spodziewałem, choć wizyty utytułowanych matołów z ue w Londynie z prośbami o przesunięcie terminu BR, a potem o wydłużenie okresu przejściowego dały mi sporo do myślenia... ależ ten eurokołchoz to jest kupa xxxx .....

  • Gówno wieta a piszeta!!
   14 września, 19:32

   brexit spowoduje wzrost bezrobocia! co za tym idzie to juz kazdy trzezwo myslący wie-nie bedzie tutaj klasy pracującej stac na kupno samochodu na raty raz na 3 lata. Po trzech latach sprzedawali polakowi i brali nastepny.Po brexicie beda kupowac tylko uzywane.

  • Zorro
   21 września, 21:02

   Po brexicie w uk nie będzie tak kolorowo jak wydaje się wszystkim cwaniaczkom pracującym w uk . Mam tylko nadzieje ze po wystąpieniu te wszystkie cwaniaczkom co tak teraz skaczą nie przyjadę szukać chleba w UE tylko razem z B J będą budować wielką Brytanię 😅😅😅

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości