Menu

Epidemia: To nie jest dobry czas dla Polek w ciąży

Epidemia: To nie jest dobry czas dla Polek w ciąży
Polki nie mają gdzie udać się po pomoc, bo kolejne gabinety ginekologiczne są zamykane. (Fot. Getty Images)
Przyszłe matki w Polsce odbijają się od zamkniętych drzwi gabinetów ginekologicznych. Brakuje im wskazówek, gdzie się zgłosić - dowiadujemy się z ostatniego wydania 'Rzeczpospolitej'.
Reklama

Gazeta przypomina, że mieszkanka Dolnego Śląska w kilkunastotygodniowej ciąży ponad tydzień nie mogła znaleźć gabinetu, który wykona USG. W publicznych nie było miejsc, a wiele prywatnych zamknięto. Bała się, że jeśli nie zrobi tego badania, lekarze coś przeoczą i jej dziecko urodzi się chore.

"Taki strach potrafi paraliżować. Niektóre dziewczyny są tak przerażone koronawirusem, że zamykają się w domu. Boją się iść nawet na pobranie krwi. Przeraża je też wizja samotnego porodu, szczególnie jeśli mają rodzić po raz pierwszy" - przekazała "Rzeczpospolitej" Anna Błażejczyk, lekarka, która za 2,5 tygodnia urodzi trzecie dziecko i regularnie pociesza ciężarne koleżanki. "To naprawdę trudny czas dla kobiet w ciąży" - dodała.

Zgadza się z nią stołeczny ginekolog dr Wojciech Zawalski. "Pewnych badań w ciąży nie da się przesunąć o dwa tygodnie. Należy do nich USG w 11.–13. tygodniu ciąży, badanie obciążenia glukozą czy badanie tuż przed rozwiązaniem" - wyjaśnił gazecie. W ubiegłym tygodniu jednego dnia przyjął 20 "obcych" pacjentek, których lekarze zamknęli gabinety w związku z epidemią koronawirusa. "Część zamyka gabinety, bo nie ma środków ochrony osobistej, inni wiedzą, że w razie kontaktu z zakażoną stracą pracę w kilku miejscach. Jeszcze inni są chorzy i zakażenie może ich zabić" – dodał do tego dr Ryszard Rutkowski, ginekolog "przyjmujący mimo obaw".

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że nie wszyscy mają takie podejście i sporo ciężarnych zostaje bez lekarza. "Do ginekologa nie potrzeba skierowania, a NFZ refunduje teleporady. Pacjentka może zadzwonić do którejkolwiek poradni" - wskazał dr Rutkowski.

Czytaj więcej:

Ponad połowa Polek kupuje online

Akcja "Zostań w domu" jest dobra. Ale nie dla ofiar przemocy domowej

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.08.2020
  GBP 4.867 złEUR 4.398 złUSD 3.714 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama