Menu

Enigma sprzedana na aukcji za ponad 117 tys. euro

Enigma sprzedana na aukcji za ponad 117 tys. euro
Dom aukcyjny szacował wartość maszyny na 30-40 tys. euro. (Fot. Getty Images)
Maszyna szyfrująca Enigma używana przez niemieckie wojsko w czasie II wojny światowej została sprzedana na aukcji w Wiedniu za 117,8 tys. euro. Według domu aukcyjnego Dorotheum, to jeden z nielicznych zachowanych egzemplarzy maszyny - poinformowała wczoraj agencja APA.
Reklama

Dom aukcyjny szacował wartość maszyny na 30-40 tys. euro. Licytacja odbywała się przez internet.

Wystawiona na aukcji Enigma I została wyprodukowana w 1944 r. Jej elementy, które we wcześniejszych modelach były z aluminium, wykonane są z bakelitu, co - jak przekazał przed aukcją Simon Weber-Unger z Dorotheum - "odzwierciedla brak materiałów pod koniec wojny".

Maszynę sprzedawał austriacki prywatny kolekcjoner, którego ojciec kupił Enigmę w latach 60. XX wieku. Dom aukcyjny nie ujawnił, kto został zwycięzcą aukcji.

Enigmę skonstruował niemiecki inżynier Artur Scherbius. Wojsko niemieckie zaczęło jej używać w 1926 r. Pionierską pracę nad złamaniem kodu Enigmy wykonało jeszcze przed wojną polskie Biuro Szyfrów Sztabu Generalnego WP. Swoje osiągnięcia biuro przekazało wywiadowi brytyjskiemu na krótko przed wybuchem wojny.

Prace nad łamaniem kolejnych wersji i udoskonaleń szyfru Enigmy kontynuowała w brytyjskim ośrodku kryptologicznym w Bletchley Park ekipa matematyków (wśród nich - Polacy) z Brytyjczykiem Alanem Turingiem na czele. 

Czytaj więcej:

Londyn: Enigma na nowej wystawie o kryptografii i wywiadzie

Dermot Turing o roli Polaków w złamaniu szyfru Enigmy

"The Times" przypomina losy mniej znanych polskich pilotów w barwach RAF

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama