Menu

El. ME 2020: Szef bułgarskiej federacji podaje się do dymisji

El. ME 2020: Szef bułgarskiej federacji podaje się do dymisji
Szokujące zachowanie bułgarskich kibiców podczas meczu ich drużyny z Anglią komentują dzisiaj wszystkie brytyjskie media. (Fot. Getty Images)
Po wczorajszych rasistowskich wystąpieniach podczas meczu eliminacji mistrzostw Europy 2020 Bułgaria - Anglia (0:6) w Sofii, szef Bułgarskiego Związku Piłki Nożnej Borisław Michajłow oświadczył dzisiaj, że podaje się do dymisji. Swoje stanowisko przedstawi w piątek na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego BZPN.
Reklama

Jego ustąpienia zażądał dzisiaj premier Bułgarii, Bojko Borisow. Jako przyczynę szef rządu podał "haniebną przegraną bułgarskiej drużyny 0:6", a dopiero na drugim miejscu zachowanie się części kibiców. 

Na stadionie przy pojawieniu się czarnoskórych graczy drużyny gości słychać było okrzyki imitujące małpy; pokazywano nazistowskie gesty. Mecz dwukrotnie przerywano. Anglicy zażądali od UEFA ukarania Bułgarii.

Według Borisowa, "takie zachowanie jest nie do przyjęcia i godzi w reputację kraju, powszechnie znanego ze swojej tolerancji".

Jednocześnie premier w pewnym stopniu próbował złagodzić problem i reakcje w brytyjskich mediach. "Sprawa jest przeeksponowana. Były pewne incydenty, lecz jako całość publiczność była wspaniała. My nie komentujemy zachowania się brytyjskich chuliganów" – stwierdził.

"Sprawa jest przeeksponowana. Były pewne incydenty, lecz jako całość publiczność była wspaniała" - podsumował bułgarski premier komentując zachowanie kibiców. (Fot. Getty Images).

Minister sportu Krasen Kralew poinformował, że państwo wstrzymuje wszelkie stosunki, w tym finansowe, z BZPN, dopóki jego szef Michajłow nie poda się do dymisji.

Michajłow oświadczył, że mimo dymisji po długich latach spędzonych na czele BZPN, jest gotowy pomagać bułgarskiej piłce.

56-letni Michajłow, syn bramkarza najpopularniejszego bułgarskiego klubu Lewskiego Sofia Bisera Michajłowa, jest uważany za najlepszego zawodnika na tej pozycji w piłce nożnej tego kraju. Karierę zaczynał również w Lewskim, potem spędził długie lata za granicą – najdłużej w Portugalii.

Na czele BZPN stanął w październiku 2005 r. Jest członkiem komitetu wykonawczego UEFA.

Czytaj więcej:

El. ME 2020: Anglicy żądają od UEFA postępowania przeciwko Bułgarii

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 01.04.2020
  GBP 5.159 złEUR 4.569 złUSD 4.170 złCHF 4.324 zł

  Sport


  Reklama