Menu

Eksperci: Zbyt wielu partnerów seksualnych zwiększa ryzyko zachorowania na raka

Eksperci: Zbyt wielu partnerów seksualnych zwiększa ryzyko zachorowania na raka
Naukowcy odkryli związek pomiędzy rakiem, a liczbą partnerów seksualnych. (Fot. Getty Images)
Posiadanie więcej niż 10 partnerów seksualnych w życiu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka - alarmuje dziś na łamach prasy międzynarodowy zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, Austrii, Turcji, Kanady i Włoch.
Reklama

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące prawie 6 tys. dorosłych mieszkańców Anglii w wieku 50+. Wyniki wykazały, że ponad 10 partnerów seksualnych miało 22 proc. mężczyzn oraz 8 proc. kobiet.

Raport z badania wykazał zaskakujący związek pomiędzy liczbą partnerów seksualnych a ryzykiem zdiagnozowania raka. Ujawniono również inne korelacje, które rzucają nowe światło na ten temat.

Zdaniem naukowców, osoby, które miały więcej partnerów seksualnych, częściej paliły papierosy, piły alkohol oraz wykonywały prace fizyczne. 

Kobiety, które miały więcej niż 10 partnerów, mają o 91 proc. większe szanse na raka niż te, które miały tylko 1 partnera. W przypadku mężczyzn ryzyko wystąpienia nowotworu jest z kolei większe o 69 proc.

Ponadto panie mające wielu partnerów seksualnych (co najmniej pięciu) są o 64 proc. bardziej narażone na inne długotrwałe problemy zdrowotne, które upośledzają ich codzienne funkcjonowanie.

Potrzebne są dalsze badania, aby doprecyzować związek przyczynowo-skutkowy. (Fot. Getty Images)

Badanie, opublikowane w dzieniku medycznym BMJ Sexual & Reproductive Health, wykazało również, że im większa liczba partnerów seksualnych, tym większa szansa na przewlekłe choroby.

Naukowcy sugerują, że w przyszłości uda się ustalić związek przyczynowo-skutkowy i zależność, jaką wykazano w badaniu. Zwrócono uwagę, że już teraz pytanie o liczbę partnerów seksualnych mogłoby pomóc w programach diagnostycznych związanych z nowotworami.

Chociaż autorzy pracy nie zbierali informacji na temat rodzajów raka diagnozowanych u osób biorących udział w badaniu, pojawiły się przypuszczenia, iż niektóre spośród nowotworów złośliwych mogły być następstwem chorób przenoszonych drogą płciową. Nie wiadomo natomiast, dlaczego liczne kontakty seksualne były u kobiet skorelowane z innymi przewlekłymi problemami zdrowotnymi.

"Konieczne są jednak dalsze badania w celu zidentyfikowania mechanizmów wyjaśniających ten zaobserwowany związek i rozbieżne wzorce między mężczyznami i kobietami" - wskazano w podsumowaniu.

Czytaj więcej:

Raport: Na nowotwory choruje już milion Polaków i będzie coraz więcej

Powstała aplikacja dla chorych na raka, która podpowiada, jak się leczyć

Rak jąder najczęściej wykrywany przez partnerki

  Komentarze
  • Danuta
   14 lutego, 19:17

   ten artykul jest niewiarygodny.Nie wierze w zasadnosc i rzetelnosc rzekomych badan.Artukul jest powierzchowny a porusza olbrzymi problem wspolczesnych czasow.Pozdrawiam

  • Niedobry piotruś
   15 lutego, 12:12

   Danuta. Jednym z olbrzymich problem wspolczesnych czasow jest na siłe propagowanie zwiazków białych kobiet z mężczyznami o ,,ciemnej,, karnacji - patrz zdjęcie w tym artykule.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama